Imprezy pod namiotem cieszą się rosnącą popularnością, a moda na tego typu przyjęcia przywędrowała do naszego kraju ze Stanów. Coraz więcej osób marzy o imprezie w iście kalifornijskim stylu, gdzie nie brak słonecznej pogody i dobrej zabawy. W poniższym poradniku podpowiemy co zrobić, by zorganizować perfekcyjne przyjęcie pod namiotem.

Po co „męczyć się” z namiotem?!

Przyjęcie pod namiotem to przede wszystkim niezwykłe i magiczne przeżycie, w którym uczestniczy każdy z zaproszonych gości. Duży namiot, kwiaty i piękne dekoracje zapewne stworzą wyjątkowy klimat.

Jednak decyzja o wynajęciu lub zakupie namiotu na specjalną okoliczność wynika również z kwestii czysto praktycznych. Jeśli zaplanowane przyjęcie ma odbyć się na zewnątrz, a nie dysponujemy alternatywnym, zadaszonym lokalem mieszczącym wszystkich gości, będziemy potrzebowali innego rozwiązania na wypadek złej pogody. Silny deszcz, porywisty wiatr, nadmierny upał to tylko niektóre zjawiska atmosferyczne, które mogą popsuć misternie planowane przez nas wydarzenie. Chociaż nie mamy wpływu na pogodę, wybór namiotu pozwala czerpać z uroków lata niezależnie od aktualnie panującej aury.

Namiot jest świetną alternatywą szczególnie dla sali weselnej, ponieważ można rozstawić go we własnym ogrodzie, na działce, na farmie dziadka lub w innym, dowolnie wybranym plenerze.

Jaki rozmiar namiotu wybrać?

Wybór odpowiedniego rozmiaru namiotu nie jest prostą sprawą. Na szczęście większość firm wynajmujących bądź sprzedających namioty tego typu, jest w stanie samodzielnie obliczyć jego optymalną wielkość na podstawie liczby gości, ustawienia stołów i rodzaju przyjęcia.

W przypadku najpopularniejszych, okrągłych stołów o średnicy 1,5 m (na 8 gości) będziemy potrzebowali obszaru o wymiarach 3 x 3 m = 9 m2 na każdy stół. Przykład: 150 gości dzielimy przez 8, co daje nam liczbę 18,75. Zaokrąglamy ją do pełnej liczby, czyli 19. Mnożymy 19 przez 9 m2, otrzymując 171 m2. Bezwzględnie należy również uwzględnić miejsce na bufet, parkiet oraz stół dla jubilata, solenizantów czy pary młodej. W takim przypadku powinniśmy więc szukać namiotu o minimalnej powierzchni 180 m.

Zawsze warto postawić na większy namiot, ponieważ poprawia to komfort wszystkich gości oraz sprawia, że bez ograniczeń mogą oni uczestniczyć w atrakcjach wieczoru, typu krojenie tortu czy pokaz barmański.

Rozmieszczenie gości

Jeśli wiemy już jaka powierzchnia namiotu będzie odpowiednia dla naszego przyjęcia, musimy wykonać szkic rozmieszczenia gości. Można zrobić to na papierze lub przy użyciu odpowiednich narzędzi oferowanych przez firmy wynajmujące namioty czy organizujące przyjęcia okolicznościowe.

Popularne dodatki do namiotów

Oto kilka najpopularniejszych dodatków do namiotów:

  • Inny kolor namiotu – najbardziej powszechne i popularne są białe namioty, a te w innych kolorach są mniej dostępne i droższe. Jest to cena bycia oryginalnym.
  • Baldachimy – mogą stanowić urocze i elegancje rozwiązanie.
  • Ściany – są potrzebne tylko w chłodne dni, gdyż w przypadku upałów mogą sprawić, że namiot zamieni się w jedną, wielką saunę.
  • Podłoga – impreza na trawie zwiększa ryzyko potknięcia i nie sprzyja wysokim szpilkom. W sytuacji, gdy nasz budżet jest ograniczony, dobrym rozwiązaniem może okazać się parkiet taneczny i scena.
  • Światło – warto wybrać jak najjaśniejsze źródła światła i rozmieścić je proporcjonalnie.

Zorganizowanie przyjęcia pod namiotem jest więc niełatwym przedsięwzięciem. Decydując się na zakup lub wynajem tego typu przestrzeni, warto skorzystać z usług profesjonalnej i renomowanej firmy, która pomoże nam dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Inspirowane: Dascompany.com – namioty imprezowe