Świat technologii dąży do ciągłego rozwoju, tak aby jak najlepiej sprostać oczekiwaniom i potrzebom współczesnych konsumentów. Nie inaczej jest w przypadku rynku komputerów, którego dynamiczne zmiany możemy obserwować praktycznie co roku. Społeczeństwo w dzisiejszych czasach najbardziej ceni sobie mobilność posiadanych urządzeń, stąd taka popularność laptopów, które stopniowo wypierają komputery stacjonarne. Mimo to standardowe notebooki nadal mają swoje ograniczenia, których rozwiązaniem może być ultrabook.

Co to jest ultrabook?

Ultrabook to po prostu odmiana laptopa, która różni się od zwyczajnego komputera mobilnego kilkoma cechami. Ten rodzaj sprzętu został określony przez firmę Intel w 2011 roku, która zastrzegła prawo do używania tej nazwy wyłącznie w przypadku laptopów z procesorem Intel, które charakteryzują się jasno wyznaczonym zbiorem właściwości. Wynalezienie ultrabooków miało być rozwiązaniem problemów związanych z balansem pomiędzy wydajnością a mobilnością laptopów. Większe i cięższe laptopy charakteryzowały się dobrymi mocami obliczeniowymi, ale ich bateria nie wystarczała na długi okres, a rozmiary utrudniały swobodne przemieszczanie się. Lżejsze i mniejsze laptopy miały baterię z dłuższą żywotnością i łatwo można było z nimi podróżować, ale za to ich wydajność pozostawiała dużo do życzenia. Ultrabook miał łączyć w sobie najlepsze cechy obu rodzajów laptopów, choć często jest też określany jako połączenie laptopa i tabletu.

Jakie cechy musi posiadać ultrabook?

Nazwa „ultrabook” wywodzi się ze słów „ultramobile” i „notebook”, co mogłoby oznaczać, że głównym powodem jego powstania jest zwiększenie mobilności laptopów. Jest to po części prawda. Wszystkie ultrabooki są smukłe, lekkie i nie ma wśród nich sprzętu o większych gabarytach. Największa waga jaką może mieć ten rodzaj laptopa to 2 kg, ale znajdziemy też sprzęt, który waży mniej niż 1 kg. Maksymalna grubość wynosi 21 mm, więc jest to naprawdę cienkie urządzenie. Warto zaznaczyć, że etap wprowadzania tego rodzaju komputerów został podzielony na trzy fazy, związane ze specyfikacją procesorów, które są w nich używane. Im wyższa generacja, tym większe wymagania musi spełnić laptop, by można było nazwać go ultrabookiem. Jednak ultrabooki od zwykłych laptopów odróżnia nie tylko wygląd i rozmiar. Kluczowe jest zastosowanie procesora Intel – bez niego nawet laptopy, spełniające pozostałe kryteria, nie mogą być oficjalnie nazywane ultrabookami.

Oprócz cech widocznych gołym okiem, ultrabooki różnią się także minimalnym czasem pracy,  który oscyluje od 5 do 9 godzin w zależności od generacji procesora. Właściwością, która przybliża je do tabletów jest prawie natychmiastowe wybudzanie się ze stanu uśpienia oraz bardzo szybkie uruchamianie całego systemu, co sprawia że ultrabooki są w każdej chwili gotowe do pracy. Osiągają to za pomocą szybkich dysków SSD i specjalnego trybu hibernacji procesora.  Takie ultrabooki oferuje m.in. firma Dell, jeden z największych producentów komputerów osobistych. Laptop Dell XPS 9300 to doskonały przykład niewielkiego i wydajnego urządzenia, który spełnia wszystkie wymagania postawione przez firmę Intel.

Czy warto kupić ultrabooka?

Ultrabooki to laptopy które świetnie sprawdzą się u osób lubiących podróżować, mających terenową pracę czy studentów zabierających sprzęt na wykłady. Jeśli chodzi o mobilność nie ma laptopa, który poradziłby sobie lepiej niż ultrabook. Sprosta on również wszystkim standardowym zadaniom, jakie stawiamy przed laptopem tj. jak praca biurowa, odtwarzanie filmów czy surfowanie po internecie.