Zdobycie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy może być sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, jeżeli nie mamy odpowiednich kwalifikacji. Jednym z rodzajów uprawnień, jakie często można znaleźć w wymaganiach, przeglądając oferty pracy, jest ukończony kurs operatora wózka widłowego.

Kim jest operator wózka widłowego?

Wózek widłowy to pojazd mechaniczny używany w miejscach składowania bądź przeładunku różnego rodzaju towarów. Służy do transportu towaru na niewielkie odległości, załadunku i rozładunku. Rzeczy przewożone najczęściej znajdują się na paletach, które za pomocą charakterystycznych stalowych wideł wózek podnosi, przewozi i opuszcza w miejscu docelowym.

Istnieje wiele rodzajów wózków podnośnikowych jezdniowych, a ich poprawna obsługa wymaga sporej wiedzy i umiejętności, mimo pozornej prostoty; steruje się nie tylko układem jezdnym, ale przede wszystkim masztem i widłami. Wózki mogą być klasyczne, terenowe, wysokiego składowania. Osobę, która obsługuje wózek widłowy nazywamy operatorem. Aby móc sprawnie sterować wózkiem widłowym, konieczne jest ukończenie kursu operatora wózka widłowego i zdobycie uprawnień. Według Urzędu Dozoru Technicznego istnieją trzy kategorie uprawnień na wózki jezdniowe. Dokumentem poświadczającym zdobycie uprawnień może być legitymacja UDT lub Książka Operatora wydawana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Gdzie są używanie wózki widłowe?

Maszyny te są powszechnie użytkowane w miejscach, gdzie zachodzi konieczność przeładunku ciężkiego towaru. Magazyny dużych sklepów przy dostawie towarów, centra dystrybucyjne, porty czy fabryki. W każdym z tych miejsc potrzebne są osoby mające ukończony kurs operatora wózka widłowego. Nie zawsze obsługa tej maszyny to jedyne zadanie w pracy, ale odpowiednie szkolenia podnoszą wartość potencjalnego pracownika. Praktycznie w każdej większej miejscowości można znaleźć zakład pracy, w którym używane są wózki widłowe.

Dlatego operator wózka widłowego zwykle nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Magazyny często się rozwijają i szukają nowych pracowników, powstają kolejne centra dystrybucyjne dużych firm przewozowych lub handlowych. Fabryki i zakłady przemysłowe często ogłaszają rekrutacje na nowe stanowiska pracy, gdzie dobrze widzianym jest doświadczenie w obsłudze wózków widłowych.

Jak szukać pracy jako operator wózka widłowego?

Przede wszystkim należy ukończyć kurs operatora wózka widłowego. Takie szkolenie jest dużą szansą dla osób, które od dłuższego czasu mają problem ze znalezieniem pracy, gdyż wielu pracodawców poszukuje osób z tymi umiejętnościami. Oferty pracy można znaleźć w portalach internetowych z ogłoszeniami, lokalnej prasie czy bezpośrednio u potencjalnego pracodawcy. Informację o zdobytych uprawnieniach warto umieścić w Curriculum Vitae, aby osoba dokonująca rekrutacji miała pełną jasność co do umiejętności i uprawnień przyszłego pracownika.

Należy złożyć CV i umotywować swoją chęć pracy w odpowiedzi na wybraną ofertę.

Ukończony kurs operatora wózka widłowego stwarza duże możliwości znalezienia zatrudnienia, gdyż obsługa tego sprzętu jest potrzebna w wielu firmach i instytucjach. Pracę znaleźć można w centrach dystrybucyjnych, magazynach, fabrykach i portach. Uprawnienia na wózek widłowy są konieczne by móc się nim posługiwać zgodnie z przepisami, a odpowiedzialny pracodawca nie dopuści do sytuacji zatrudnienia osoby mającej używać wózka, jeżeli nie będzie miała odpowiednich umiejętności poświadczonych dokumentem. Dlatego warto przejść odpowiednie szkolenie, by stworzyć sobie więcej możliwości zdobycia pracy.

Źródło: Akademia Efect – kurs na wózki widłowe