Multimodalna spedycja towarów to przyszłość gospodarki. Dzięki połączeniu kilku rodzajów transportu udaje się przewieźć określony ładunek na większe odległości, znacznie szybciej, taniej i w nienaruszonym stanie.

Spedycja multimodalna to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Transportujemy coraz więcej, także na duże odległości. Stale rozwijający się handel z Chinami sprawia, że współczesne podejście do transportu wymaga bardziej kompleksowego spojrzenia na cały proces. Dotychczas najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem jest multimodalność.

Nowa forma transportu

Transport multimodalny to przewóz ładunku z wykorzystaniem różnych form transportu, takich jak transport morskitransport kolejowy, samochodowy, lotniczy. Coraz więcej firm specjalizuje się w tej właśnie formie przewozu. Spedytor międzynarodowy zadba o zoptymalizowanie procesu przewozu – do potrzeb i oczekiwań klienta dobierze sposób dostarczenia ładunku i formę transportu.

W transporcie multimodalnym duże znaczenie mają terminale przeładunkowe i transport kontenerowy. Dzięki kontenerom przeładunek pomiędzy różnymi formami transportu nie stanowi już problemu i daje duże oszczędności na czasie przeładunku. Transport multimodalny jest również szczególnie korzystny ze względu na jego elastyczność w zakresie dopasowania  zarówno do rodzaju przewożonego towaru, jak również lokalizacji miejsca docelowego. Tam, gdzie nie dociera pociąg lub kontenerowiec – dotrze samolot, bądź samochód ciężarowy. Multimodalność jest ściśle skorelowana z potrzebami klientów.

Zalety transportu multimodalnego

Niewątpliwą i podstawową zaletą dla klientów korzystających z usług transportu multimodalnego jest dobry stosunek ceny do czasu transportu. Usługa przewiezienia ładunku jest znacznie tańsza niż transport lotniczy i zarazem zasadniczo krótsza niż przewiezienie towaru drogą morską.

Korzystanie z transportu multimodalnego wiąże się z przerzuceniem wszelkich obowiązków wynikających z organizacji transportu na firmę spedycyjnąSpedytor będzie służył fachową radą, weźmie również na swoje barki wszystkie formalności, opłaty celne i dokumenty związane z transportem. Przeprowadzi i będzie nadzorował transport towarów w formie wybranej przez klienta. Szczególnie korzystną i wygodną usługą jest „door-to-door”, dzięki której przewożony towar jest odbierany od nadawcy i trafia bezpośrednio do adresata.

Czas to pieniądz

Niewątpliwą zaletą spedycji multimodalnej jest czas. W przypadku transportu opartego o usługi pociągów ekspresowych na najdłuższych trasach relacji Polska-Chiny i Chiny-Polska, wynosi on jedynie 14 dni. Istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie ładunku – transport kolejowy należy do najbezpieczniejszych i najbardziej przewidywalnych. Nie jest on w zasadzie zależny od warunków pogodowych ani sytuacji na drogach. Wykorzystywane w transporcie multimodalnym szlaki kolejowe prowadzone są zazwyczaj przez tereny stabilne politycznie i wolne od zagrożenia działaniami wojennymi.

Znaczne skrócenie czasu przewozu wpływa na to, jakie towary można w ten sposób przewozić. Dzięki korzystaniu z pociągów ekspresowych możliwe stało się przewożenie na duże odległości produktów spożywczych o stosunkowo krótkim okresie przydatności do spożycia. Zastosowanie kontenerów chłodniczych dostosowanych do różnych form transportu także pomaga w przewozie produktów spożywczych wymagających odpowiednich warunków termicznych.

Transport multimodalny – rozwiązanie dla wymagających

Mówiliśmy już o korzyściach płynących z transportu multimodalnego. Bez wątpienia jest to rozwiązanie elastyczne, które pozwala dostosować realizację usługi do potrzeb i oczekiwań klientów. Wykorzystanie różnych rodzajów transportu, zoptymalizowanie ceny względem czasu oraz wysoka częstotliwość regularnych kursów sprawiają, że nawet najbardziej wymagający klienci znajdą ofertę dostosowaną do swoich wymagań.

Transport multimodalny sprawdza się doskonale w przypadku przewozu towarów na duże odległości. Zalety Nowego Jedwabnego Szlaku opartego o ekspresowe pociągi towarowe doceniane są przez coraz szersze grono klientów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom spedycja międzykontynentalna towarów nabiera nowego charakteru oraz dostosowuje się do wymagań współczesnej gospodarki.

Źródło: Symlog.eu – firma spedycyjna