Nie wystarczy dobrej jakości karton czy skrzynia, aby zapewnić bezpieczeństwo przewożonym towarom. Niezbędny jest też odpowiedni materiał wypełniający wolne przestrzenie w paczce. Najważniejszym jego zadaniem jest ochrona produktu przed uszkodzeniem. O tym, jaki system wypełniający wybrać, można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Precyzyjne dopasowanie opakowania do konkretnego towaru nie jest łatwym zadaniem. Prawie za każdym razem między ściankami kartonu, a jego zawartością pozostają puste przestrzenie. Niewypełnienie ich nie jest dobrym pomysłem. Dlatego niezbędne są wypełniacze do paczek. Ich zadaniem jest zniwelowanie tej przestrzeni i zabezpieczenie pakowanego przedmiotu przed obijaniem się o ścianki paczki. Wypełniacze do kartonów nie tylko chronią przed uszkodzeniami, ale też wygłuszają. Nie pozwala to na rozpoznanie ich zawartości przez osoby postronne. W systemy wypełniaczy do kartonów powinny zaopatrzyć się firmy świadczące usługi wysyłkowe. To wizytówka biznesu, którą doceni każdy odbiorca paczki.

Poduszki powietrzne

Jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia przedmiotów w trakcie transportu są miękkie foliowe poduszki, czyli woreczki polietylenowe wypełnione sprężonym powietrzem. Tłumią one hałasy, amortyzują uderzenia i wstrząsy, tłumią drgania, chronią przedmioty przed skutkami nagłej zmiany temperatury. Karton z towarem uzupełniony matą lub pojedynczymi poduszkami skutecznie zabezpiecza zawartość paczki. Tego rodzaju wypełnienie sprawia, że towar nie przesuwa się w paczce. Co więcej, poduszki prawie nic nie ważą, wypełnione są przecież powietrzem.

Dysponując odpowiednim sprzętem można napełniać poduszki wtedy, gdy jest to konieczne. W ten sposób nie zajmują przestrzeni magazynowej. Ma to bezpośredni wpływ na koszt przechowywania i nie powoduje wzrostu kosztu przesyłki. Ważnym atutem poduszek powietrznych jest również ich dostępność. Można je dostać w różnej wielkości, dzięki temu wykorzystywane są w paczkach różniących się wymiarami.

Gnieciony papier

Sposobem na wypełnienie wolnych przestrzeni w kartonie jest umieszczenie w nich papieru pakowego (nie gazetowego). Jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne wśród systemów wypełniaczy. Papier jest zwijany i gnieciony przez co dopasowuje się do wolnych przestrzeni w kartonie. Ta metoda zapewnia optymalną ochronę dla dowolnego produktu, przy jednoczesnym wypełnieniu wszystkich pustych przestrzeni. Sprawdza się przy pakowaniu jednego bądź wielu przedmiotów.

Co ważne, papieru nie trzeba zwijać i gnieść ręcznie. Dostępne są maszyny, które robią to automatycznie. W ten sposób przygotowany materiał jest podawany bezpośrednio do kartonu celem przyspieszenia procesu pakowania. Dzięki tego rodzaju urządzeniom można zaoszczędzić czas i energię. Należy jednak podkreślić, że papier jest wypełniaczem, który ugniata się podczas transportu, może też zamoknąć.

Opakowania piankowe

Piankowe wypełniacze do kartonów sprawdzają się w sytuacji, kiedy inne systemy wypełniaczy nie zdają egzaminu. Wyścielają paczki i tym samym chronią każdy produkt w sposób indywidualny. Są one niezawodne i jednocześnie niezastąpione. Sprawdzają się w przypadku pakowania produktów prawie każdego rodzaju i wielkości. Piankowe wypełniacze są idealne w kartonach mieszczących większą ilość towaru lub produkt o nieregularnej strukturze. Wypełniacz umieszczony w paczce wypełnia każdą szczelinę, unieruchamia towar, zapobiega otarciom, zarysowaniom, uszkodzeniom.

Antypoślizgowa folia o wysokiej sprężystości

Innowacyjnym rozwiązaniem wśród systemów wypełniaczy jest antypoślizgowa folia o wysokiej sprężystości. Sprawia ona, że towar bezpiecznie pozostaje we wskazanym miejscu, i tym samym chroni przedmiot przed uszkodzeniem. Folia dopasowuje się do towarów o różnym kształcie, dzięki temu pozwala na oszczędne gospodarowanie powierzchnią magazynową. Wymaga ona mniejszej przestrzeni przechowywania, co pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z wynajmem magazynu. Poza tym, poprawia estetykę i atrakcyjność produktu.

Dobrą wiadomością, szczególnie dla miłośników ekologii, jest fakt, że antypoślizgowa folia może być poddana procesowi recyklingu w procesie hydrorozdrabniania. Jest to zatem rozwiązanie jak najbardziej przyjazne dla środowiska.

Źródło: http://roma-folie.pl/