Pracownicy wykonujący pracę fizyczną na powietrzu na co dzień muszą się zmagać ze zmiennymi i często trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego pracodawcy dbają o zapewnienie im odpowiedniego ubioru, który zapewni ciepło, komfort i wygodę. Należy jednak pamiętać, aby wyposażyć osoby zatrudniane również w odpowiednie obuwie. Podobnie jak odzież, zapewni to komfort pracy oraz bezpieczeństwo stóp przed otarciami, mrozem czy przegrzaniem.

Dobór obuwia roboczego

Ważne jest, aby dobierając odpowiednie obuwie dla swoich pracowników, sięgnąć po marki i producentów o sprawdzonej renomie i gwarantujących wysoką jakość oferowanych produktów. Obuwie robocze nie tylko powinno być dostosowane do różnorodnych i zmiennych warunków atmosferycznych, ale również musi być odporne na zniszczenia. I co istotne – jego podstawową funkcją jest ochrona stóp pracownika. Aby sprostać tym wymaganiom, producenci obuwia roboczego oferują buty z podnoskiem, z absorpcją energii w podeszwie lub z wkładką antyprzepięciową. Modele te zapewniają najwyższe bezpieczeństwo w ciężkich warunkach w jakich trzeba pracować. W sytuacjach kiedy bezpieczeństwo pracowników nie jest narażone, warto zainteresować się obuwiem takim, jak: trzewiki robocze czy sandały, które będą idealne na lato.

Ważne jest również i to, że kupując obuwie sygnowane logo wiodącego i zaufanego producenta mamy pewność, że spełnia ono wszystkie wymogi oraz normy bezpieczeństwa i higieny pracy. Bardzo ciekawa jest również różnorodność krojów i kolorów, dzięki której każdy ma szansę dobrać buty odpowiednie dla siebie.

Obuwie robocze na lato

Niezwykle ważna jest odpowiednia wentylacja stopy zwłaszcza latem. Z roku na rok upały osiągają kolejne, nowe rekordy. Należy więc zatroszczyć się o wyposażenie pracowników w odpowiednie obuwie na okres letni, które zapewni wysoki komfort pracy oraz bezpieczeństwo podczas pełnienia obowiązków służbowych. W wielu miejscach pracy na letni skwar najlepiej nadają się sandały robocze. Gwarantują one niezbędny przepływ powietrza, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o bezpieczeństwo.

Obuwie tego typu najczęściej wyposażone jest w podszewki z lekkiego, oddychającego materiału. Dodatkowym atutem są też wymienne wyściółki. Ponadto od letnich butów roboczych można wymagać też metalowego lub kompozytowego podnoska czy wkładki antyprzebiciowej. Podobnie jak w przypadku odzieży i środków ochrony osobistej należy pamiętać, aby obuwie posiadało wszelkie niezbędne atesty i było zgodne z normami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obuwie robocze na zimę

Zima również jest wymagającym czasem dla wszystkich pracowników przebywających na powietrzu. Silne mrozy dają się we znaki. Dodatkowo wymrożona ziemia oddaje chłód i zwiększa dyskomfort. Oprócz tego niejednokrotnie można natknąć się na oblodzoną powierzchnię, która sprawia trudności w poruszaniu się. Wszystkie te przeciwności wymagają przemyślanego i starannego doboru obuwia roboczego.

Producenci proponują buty o grubszej podeszwie, wyściełane specjalnym, ocieplonym materiałem. Daje to poczucie ciepła ze wszystkich stron. Ponadto zimowe buty robocze powinny być wyposażone w dodatkowe zagłębienia na podeszwie. Jest to niezbędne, aby móc swobodnie poruszać się na każdym, nawet oblodzonym terenie. W asortymencie roboczych butów zimowych producenci proponują różną długość cholewki. Dostępne są buty ocieplane sięgające do kostki oraz takie, których cholewka zachodzi wyżej na łydkę. Wyboru można dokonać w zależności od potrzeb, wymagań stanowiska i indywidualnych upodobań pracownika. I tak samo jak w przypadku obuwia roboczego letniego, nie należy rezygnować z bezpieczeństwa. Dlatego też buty robocze na zimę również zaopatrzone są we wzmacniane noski wykonane z metalu lub kompozytu. Stanowi to skuteczną ochronę przed spadającymi elementami. Można zleźć też modele wyposażone we wkładkę antyprzepięciową.

Pamiętajmy więc, że to nie moda powinna dyktować dobór odpowiedniego obuwia roboczego, a przede wszystkim bezpieczeństwo, wygoda i panujące na danym stanowisku warunki. Dzięki szerokiemu wyborowi różnorodnych butów roboczych, każdy pracownik może znaleźć dla siebie obuwie idealne.

Źródło: Glovex.com.pl – obuwie robocze