Własne cztery kąty stają się dla Ciebie głównym celem. Od dłuższego czasu analizujesz różne oferty kredytowe, aż w końcu decydujesz się na jedną z nich i udajesz do banku. Twój zapał jednak gaśnie, gdy wniosek zostaje odrzucony. Powód? — brak wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji może pomóc współkredytobiorca. Kto nim może zostać i jak wybrać właściwą osobę?

Współkredytobiorca — gdy zdolność kredytowa jest niewystarczająca

Przyznanie kredytu wiąże się dla banku z wysokim ryzykiem, dlatego żadna instytucja finansowa nie udziela go pochopnie. Aby sprawdzić, czy będziesz w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie, po złożeniu wniosku analitycy dokładnie oceniają Twoją zdolność kredytową. Biorą pod uwagę zarówno uzyskiwane dochody, koszty utrzymania w skali miesiąca, obecne zobowiązania, jak również wiek, źródło dochodu czy historię kredytową. W sytuacji, kiedy spotykasz się z odmową ze strony banku lub zaproponowana kwota jest zbyt niska, możesz znaleźć wsparcie w postaci współkredytobiorcy.

Współkredytobiorca — kto może nim zostać

Wiesz już, że współkredytobiorca może odegrać znaczącą rolę w uzyskaniu kredytu. Teraz zapewne zastanawiasz się, kto może nim zostać: współmałżonek a może inny członek rodziny? Odpowiedź brzmi: każdy, nawet obca osoba. Dla banku nie liczy się pokrewieństwo, a ponownie — zdolność kredytowa. W praktyce najlepszym rozwiązaniem wydaje się być poszukanie wsparcia wśród najbliższych osób, którym możesz zaufać. Musisz pamiętać, że współkredytobiorca jest tak samo odpowiedzialny za spłatę kredytu jak Ty, dlatego tak ważne jest, abyś miał pewność, że wywiąże się on ze swoich zobowiązań.

Współkredytobiorca — jak zwiększyć zdolność kredytową

Aby współkredytobiorca mógł wesprzeć Cię w uzyskaniu kredytu, samo zaufanie nie wystarczy. Musisz pamiętać, że bank po raz kolejny będzie zwracał uwagę na odpowiednio wysokie zarobki, niskie koszty utrzymania, stabilną pozycję zawodową. Osoba w średnim wieku, która uzyskuje regularny dochód, ma zbudowaną pozytywną historię kredytową, systematycznie spłaca zobowiązania — tak właśnie można opisać idealnego współkredytobiorcę.

Współkredytobiorca — co jeszcze warto wiedzieć

W życiu zdarzają się różne sytuacje, np. utrata głównego źródła zarobków. Jeśli stanie się tak w trakcie spłacania zaciągniętego już zobowiązania, również w tym momencie możesz skorzystać z pomocy współkredytobiorcy, o ile oczywiście bank wyrazi zgodę na dołączenie go do kredytu.

Współkredytobiorca  — jak wybrać najlepiej

Nie masz już wątpliwości, że wybór właściwego współkredytobiorcy ma wpływ na decyzję o udzielenie kredytu. Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć odpowiednią osobę i zwiększyć swoją zdolność kredytową, skontaktuj się z doradcą kredytowym.