Mozaiki kamienne coraz częściej wykorzystuje się do urządzenia wnętrz. Co ważne, dotyczy to niemal każdego pomieszczenia w domu. Najczęściej stosuje się je w nowoczesnych wnętrzach, ale równie dobrze sprawdzą się także w klasycznym wystroju. Stanowią niezwykle estetyczną i oryginalną ozdobę.

Czym jest mozaika kamienna?

Mozaiki kamienne to rodzaj ozdobnych okładzin. Najczęściej ozdabiane są nimi ściany oraz podłogi. Wykonywane są one z drobnych kostek naturalnego kamienia. Posiadają różne formy i kształty. Do produkcji mozaik kamiennych najczęściej stosuje się takie surowce jak marmur, onyx, trawertyn oraz wapień.

Mozaiki kamienne w kuchni

Umiejętnie wykonana mozaika może stanowić wyjątkowy element dekoracyjny w kuchni. W przypadku zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz idealnie sprawdzi się układ ornamentu, wzoru bądź motywu w stylu abstrakcyjnym. Wśród najpopularniejszych motywów wymienić można plecionki, szachownice, a także spirale. Mozaika pozwala również na wprowadzenie w kuchni ciekawych rozwiązań kolorystycznych. Może przyozdabiać kuchenny blat, stanowić dekoracyjny pasek albo dekorację pomiędzy dolnym i górnym szeregiem półek. Umieszczona może być także bezpośrednio nad blatem kuchennym.

Mozaiki kamienne w łazience

Kolejnym pomieszczeniem, w którym bez problemu można zastosować mozaikę kamienną, jest łazienka. W przypadku tego pomieszczenia najlepszym rozwiązaniem będzie kamień naturalny. Wybór jest tu szeroki. Mozaika wykonana może być z marmuru, onyksu bądź trawertynu. Mozaika może być równie dobrze zastosowana na ścianach, jak i na podłodze. Ciekawym rozwiązaniem może być także wykorzystanie pasków kamiennych.

Mozaiki kamienne w salonie

Nie ma chyba lepszego pomieszczenia do zastosowania mozaiki jak salon. W tym pomieszczeniu wygląda niezwykle oryginalnie. Tym bardziej, że salon to miejsce reprezentatywne każdego domu. Musi zatem wyglądać wyjątkowo. Świetnym pomysłem jest obłożenie kominka mozaiką z kamieni o nieregularnych kształtach. Idealnie jeśli wykorzysta się do tego wpień lub marmur Mozaikę kamienną można w salonie wykorzystać również do udekorowania ścian. W salonie warto także zastanowić się nad zastosowaniem w salonie mozaiki 3D, czyli elementów trójwymiarowych. Ciekawym pomysłem będzie też wykorzystanie mozaiki o nieregularnej fakturze i podświetlenie dodatkowym źródłem światła.

Mozaika w sypialni

Wiele pomysłów dotyczących mozaiki kamiennej zastosować można także w sypialni. Dzięki mozaice kamiennej o minimalistycznym deseniu sypialnia będzie prezentować się bardzo elegancko. Dobrym pomysłem jest zastosowanie asymetrycznych kawałków wapienia, które połączone będą z marmurem. Aranżacja tego pomieszczenia nie powinna być jednak zbyt dynamiczna – lepiej postawić na takie rozwiązania i kolorystykę, które będą sprzyjać odpoczynkowi i zasypianiu.

Jak zatem widać, mozaika kamienna może być wykorzystana w niemal każdym pomieszczeniu w domu. Jest to bardzo dobry pomysł na to, aby urozmaicić aranżację w każdym wnętrzu. Poza tym wnętrza wyglądać będą niezwykle nowocześnie. Ważne jest jednak, aby zawsze stosować kamienie o wysokiej jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że mozaika będzie trwała i będzie stanowić ozdobę każdego wnętrza.