Nie tylko wykończenie jest ważnym i precyzyjnym elementem produkcji. Nie należy zapominać, że aby mogło do niego dojść najpierw musi odbyć się skrawanie. Zaraz po wykonaniu projektu jest to najważniejszy element całej produkcji. Ze względu na niezwykle wielką wagę tego etapu na znaczeniu zyskuje wybór odpowiednich, precyzyjnych i nowoczesnych narzędzi do jego wykonania. Do obróbki kształtowej otworów i wałków idealnie sprawdzi się dłutownica na CNC.

Czym są dłutownice na CNC?

Przede wszystkim należy zacząć od przedstawienia tego nowoczesnego narzędzia. Dłutownice CNC są urządzeniami przeznaczonymi do wykonywania obróbki skrawaniem. Głównym ruchem, jaki wykorzystują do pracy, jest ruch prostoliniowy. Oprócz tego należy również wspomnieć, że jest to niebywale efektywne i inteligentne rozwiązanie, jedno z doskonalszych, które są stosowane do wykonywania wpustów i obróbek. Za pomocą dłutownicy na maszynę CNC z powodzeniem można wykonywać obróbkę zarówno zupełnie małych, jak i bardzo dużych elementów. Możliwość stosowania dłutownic na tokarkach, ale przede wszystkim na centrach obróbczych CNC powoduje, że nie ma konieczności zatrudniania specjalisty z tego zakresu, może się tym zająć pracownik odpowiedzialny za tokarki i obróbkę CNC. Dodatkowo nie ma potrzeby usuwania narzędzi z innych maszyn. Sprawia to, że firma oszczędza nie tylko pieniądze, ale też czas. Ale co najważniejsze, dłutownice na CNC gwarantują doskonałe wykończenie wykonywanej obróbki. Dłutowniki REV stosowane z maszynami CNC służą do kształtowania rowków wpustowych oraz kształtowych i jest to efektywnie działający system narzędzi do tokarek CNC.

Narzędzia do dłutowania na CNC

Absolutnym liderem w temacie dłutowania na tokarkach CNC jest firma REV S.R.L. W swoich narzędziach wykorzystują opatentowaną tuleję mimośrodową, która pozwala na pracę na każdej tokarce bez osi Y. Rozwiązanie to daje możliwość przeciągania lub rowkowania w najlepszym położeniu na powierzchni roboczej. Należy również wspomnieć, że stosowanie maszyn CNC to ogromne ułatwienie i niebywała precyzja w produkcji. Zastosowanie maszyn CNC do dłutowania niewątpliwie ułatwia ten proces. Dłutowanie z wykorzystaniem maszyn CNC jest najlepszym rozwiązaniem w tego typu obróbce – świadczą o tym opinie zarówno ekspertów teoretyków, jak i inżynierów praktyków, którzy jednogłośnie twierdzą, że rozwiązanie to daje dużą siłę i szeroki wachlarz zastosowań.

Narzędzia do dłutowania mogą być montowane bezpośrednio w uchwycie Weldon. Aby narzędzie było gotowe do pracy, należy jeszcze umieścić w obudowie płytkę ustawczą i używając miarki lub porównania wyrównać narzędzie równolegle do kierunku ruchu. Jako ostatni etap montażu należy dokręcić śruby na uchwycie Weldon oraz zaciski. Na koniec usuwamy płytkę ustawczą i zastępujemy ją wkładką. Płytka wyrównująca została stworzona specjalnie z myślą o maszynach, które nie posiadają funkcji wyrównania wrzeciona. Podstawowym narzędziem służącym do przeprowadzenia obróbki w dłutowaniu jest jednoostrzowy nóż do dłutowania. Jakość materiałów i wykonania takiego noża odzwierciedla się w precyzji jego pracy i zapewnia długą żywotność narzędzia. Dobrej jakości materiały dają możliwość dłutowania kanałów pod wpusty i wielowypusty (praca ta może być wykonywana pojedynczo lub jednocześnie) oraz dłutowania kanałów w otworach cylindrycznych, stożkowych, zarówno przelotowych jak i nieprzelotowych.

Programowanie dłutowania na CNC jest niebywale łatwe i nie musi być wykonywane przez specjalistę. Technicy produkujący narzędzia do dłutowania na CNC opracowali specjalne systemy do programowania CNC, które sprawiają, że operowanie narzędziami jest wyjątkowo proste.

Wykorzystanie dłutownicy na CNC niewątpliwie ma same zalety. Warto skorzystać z tej metody, ponieważ nie tylko przyspieszy ona pracę, ale także udoskonali i unowocześni wyroby.

Źródło: http://stmech.eu