Nitowanie to jeden z wielu procesów, który polega na łączeniu ze sobą różnych elementów konstrukcji. Najczęściej wykorzystuje się je w budownictwie, przemyśle oraz szeroko pojętym rzemiośle. Do czego najczęściej służą nity zrywalne?

Jak zbudowane są nity zrywalne?

Najprościej rzecz ujmując, na nit zrywalny składają się dwie części – tuleja oraz pręt. Elementy te mogą być wykonane z tego samego lub z różnych metali. Można je podzielić na wiele kategorii, między innymi ze względu na:

  • typ – zamknięte, rozwidlone, rozprężne;
  • zastosowanie – uniwersalne, odporne na wibracje itp;
  • kształt łba – płaski, powiększony, wpuszczony;
  • materiał produkcji – aluminium, żelazo, stal.

Gdzie stosujemy nity zrywalne?

Tego rodzaju elementy służące do mocowania wykorzystuje się w wielu branżach. Nity zrywalne są stosowane na przykład w stoczniach, gdzie używa się ich podczas budowy statków oraz przy produkcji wyposażenia przeznaczonego dla okrętów. Powszechnie znane są również w kręgach motoryzacyjnych. Przy ich pomocy łączy się różne elementy konstrukcyjne w samochodach. Z zastosowaniem nitów zrywalnych możemy spotkać się też w przypadku urządzeń elektronicznych, między innymi w komputerach czy telewizorach.

Jak montować nity zrywalne?

Aby solidnie zamontować nity zrywalne, potrzebna jest nitownica oraz wiertarka. Aby połączyć ze sobą dwa elementy, należy najpierw wywiercić otwór, a następnie włożyć do niego nit. Kolejnym krokiem jest przytrzymanie go nitownicą i przyciśnięcie do podłoża. W momencie kiedy połączenie będzie już wystarczająco mocne, część nitu tkwiąca w nitownicy zostanie zerwana. Taki montaż jest bardzo łatwy do wykonania i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Patrząc na to, że jednocześnie jest to bardzo trwały sposób mocowania, nie dziwi szerokie wykorzystanie tych elementów złącznych.

Osoby, które decydują się na zastosowanie nitowania na przykład na budowie, mogą użyć w tym celu dwóch rodzajów nitownicy: ręcznej lub pneumatycznej. Jeśli chodzi o proste prace domowe, zdecydowanie lepszym wyborem będzie pierwsza z nich. Do częstego używania poleca się jednak nitownice pneumatyczne. Narzędzia te są łatwo dostępne w większości sklepów ze sprzętem budowlanym.

Na koniec warto zauważyć, że technikę nitowania wykorzystywano jeszcze przed spawaniem, a do dziś znajduje ona swoje szerokie zastosowanie. Wpływa na to przede wszystkim fakt, iż jest to niedroga technika łączenia, która jednocześnie charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością. Istotne jest również to, że proces nitowania nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i może być wykonywany nie tylko przez specjalistów, ale również przez amatorów majsterkowania.

Źródło: azmet.com.pl – wkręty do drewna