Hydrauliczne dźwigi samochodowe montowane są zarówno na pojazdach przeznaczonych do poruszania się na drogach utwardzonych, jak i w terenie. Podpowiadamy, jaki HDS wybrać do realizacji pracy w odmiennych warunkach.

W ostatnim czasie stale wzrasta popularność usług HDS – coraz więcej osób i firm decyduje się skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej przy przewozie towarów wielkogabarytowych, załadunku czy rozładunku albo innych pracach, które wymagają użycia dźwigu.

Większość klientów stanowią przedsiębiorcy, którzy z pomocą samochodów z HDS przewożą maszyny i urządzenia na place budowy. Jednakże często na skorzystanie z usług takich pojazdów decydują się także klienci indywidualni, na przykład podczas przeprowadzki. Dźwigi HDS pozwalają w łatwy sposób załadować towar na samochód, a później są nieocenione w trakcie jego rozładunku.

Przed wynajęciem hydraulicznego dźwigu samochodowego należy rozpoznać cechy, które powinien posiadać. Tu szczególnie trzeba zwrócić uwagę na: odpowiednią pojemność skrzyni załadunkowej, udźwig, długość i szerokość, a także napęd dostosowany do nawierzchni, po której będzie się poruszał.

HDS szosowe czy HDS terenowe?

HDS szosowe to samochody, które sprawnie poruszają się na twardych, stabilnych nawierzchniach. Są wyposażone w napęd jedynie jednej osi. HDS szosowe są lżejsze i zwrotniejsze, jednak nie sprawdzą się podczas poruszania po powierzchni niegwarantującej dużej przyczepności, a także nierównej czy podmokłej. Obciążone dodatkowo przewożonym towarem mogą po prostu nie być w stanie ruszyć z miejsca. Dla takiego szosowego samochodu HDS błoto czy lód także stanowią wielką przeszkodę.

Z kolei pojazdy HDS terenowe to samochody z napędem na wszystkie koła, o mocnej stabilnej konstrukcji, a także większej masie. Ich opony i napęd sprawiają, że doskonale sprawdzają się podczas wszelkiego rodzaju prac na nierównym terenie, a także na śniegu czy lodzie. Przy pracach prowadzonych na przykład na placu budowy doskonale wywiążą się ze swojego zadania. To bardzo często auta wyposażone w podnośnik koszowy HDS, czy koparki albo pojazdy z wywrotem. Warto jednak pamiętać, że napęd 4×4 podnosi poziom zużycia oleju napędowego.

Wybierz odpowiednią firmę

Jeśli decydujesz się na skorzystanie z usługi transportu HDS koniecznie wybierz firmę, dysponującą zróżnicowaną flotą pojazdów. Tylko w takim wypadku zyskasz pewność, iż dysponuje ona samochodem odpowiednim do twoich potrzeb! Pojazd, na który się zdecydujesz nie będzie zbyt duży, ani zbyt mały, będzie dysponował odpowiednią do przewożonego towaru ładownością, a także odpowiednim urządzeniem HDS. A co najważniejsze, zostanie dobrany również pod kątem nawierzchni, na której przyjdzie mu się poruszać.

Samochód HDS do przewozu kontenerów

Do przewozu kontenerów czy lżejszych ładunków na większe odległości zazwyczaj używane są samochody szosowe HDS. Tego rodzaju samochód pokona znaczną odległość po utwardzonej nawierzchni przy mniejszym zużyciu paliwa, a zatem koszt jego wynajmu będzie niższy. Takimi samochodami szosowymi są też wszelkie samochody dostawcze z HDS. Można z ich pomocą transportować na przykład meble podczas przeprowadzki, artykuły budowlane czy niewielkie maszyny.

Samochód z HDS do zadań specjalnych

HDS terenowe to pojazdy do zadań specjalnych. Doskonale radzą sobie w ekstremalnych warunkach drogowych, wjadą na plac budowy, pokonają nierówności, błoto i wodę, nawet z bardzo dużym obciążeniem. Takie terenowe HDS-y transportują, a także załadowują i rozładowują ciężkie elementy budowlane, ładunki ponadgabarytowe, ogromne kontenery na odpady czy kontenery biurowe, barakowozy, długie stalowe elementy. Często wyposażone są w specjalne progi najazdowe, podnośniki koszowe HDS i inne specjalistyczne urządzenia.

Jak zamawiać pojazd HDS?

Zamawiając pojazd HDS koniecznym będzie określenie rodzaju oraz oszacowanie masy przewożonego czy ładowanego towaru, rodzaj pracy, jaką dany samochód będzie musiał wykonać, a także poinformowanie firmy, z którą chcemy nawiązać współpracę, w jakich warunkach dany pojazd będzie się poruszał. W tego rodzaju firmach pracują wysoko wykwalifikowani pracownicy, którzy dysponując podanymi przez nas informacjami z pewnością dobiorą odpowiedni – szosowy bądź terenowy HDS, który spełni nasze oczekiwania i podoła planowanym pracom.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS