Nie ma chyba takiej dziedziny życia, której nie odmieniłaby pandemia COVID-19. Poszukiwanie kredytu nie jest tu wyjątkiem. Czy w czasach największego od stulecia kryzysu zdrowotnego da się zaciągnąć jakikolwiek kredyt? W Internecie krążą na ten temat sprzeczne informacje. Kredyt hipoteczny w czasach pandemii COVID – jest trudniej, czy łatwiej?

Kredyt hipoteczny w czasie pandemii – doradcy kredytowi obalają mity!

Nasz zespół ekspertów postanowił więc odnieść się do najczęstszych wątpliwości naszych czytelników.

MIT 1. Banki wymagają teraz większego wkładu własnego.

Prawdą jest, że na początku obecnego kryzysu zdrowotnego (przełom marca i kwietnia 2020 r.) część banków zwiększyła wymagania dotyczące wkładu własnego. Niektóre żądały nawet, aby klient dysponował kapitałem w wysokości 40% wartości nieruchomości!

Obecnie banki powróciły jednak do poprzednich zasad dotyczących wysokości wkładu. Na rynku kredytowym można w tej chwili znaleźć nawet oferty z 10% wkładem własnym! Trzeba przyznać, że jest ich o wiele mniej i trudniej je znaleźć – ale od tego przecież są doradcy kredytowi!

MIT 2. Banki w dobie pandemii nie zawsze akceptują dochody z działalności gospodarczej.

To akurat częściowo prawda. Niektóre banki znacznie zaostrzyły politykę kredytową wobec przedsiębiorców i nie akceptują przy kredycie dochodów z branż podwyższonego ryzyka (np. hotelarstwo, gastronomia). Wciąż jednak (zwłaszcza z pomocą eksperta) można znaleźć instytucje finansowe, które pożyczają również biznesmenom z branż zagrożonych COVIDowymi restrykcjami! Kredyt hipoteczny przy działalności gospodarczej może być zatem utrudniony.

MIT 3. Banki w czasie pandemii obniżają klientom zdolność kredytową.

Nie! W niektórych przypadkach, dzięki rekordowo niskim stopom procentowym, Twoja zdolność kredytowa może być obecnie nawet nieco wyższa!

MIT 4. Cena kredytu hipotecznego w 2020 r. znacząco wzrosła.

To nieprawda. Marże kredytów nie zwiększyły się.

MIT 5. Warto wstrzymać się z zakupem mieszkania, bo ceny nieruchomości w najbliższym czasie znacznie spadną.

Na to niestety nie można liczyć. Według ekspertów w Polsce brakuje nawet 2,8 mln mieszkań! Tak duży naturalny popyt na nieruchomości raczej nie pozwoli w najbliższym czasie na obniżenie ich cen.

Podsumowując – czy w czasie pandemii naprawdę ciężej uzyskać kredyt?

Odpowiadając ogólnie – nie. Z reguły kredyt hipoteczny jest dostępny tak samo, jak przed COVID-19.

Nie wyklucza to jednak tego, że w poszczególnych bankach, które zaostrzyły politykę kredytową, sytuacja może być całkiem przeciwna. Pomoc dobrego doradcy kredytowego zapewni Ci jednak pokonanie wszystkich trudności na drodze do uzyskania kredytu na zakup wymarzonego własnego M!