Silikaty są materiałem, który coraz częściej wykorzystywany jest do budowy obiektów różnego przeznaczenia. Popularność zyskują one nie tylko ze względu na swoje walory funkcjonalne, ale również estetyczne. Produkcja elementów silikatowych różni się od produkcji tradycyjnych cegieł. Masa utwardzana jest pod wysokim ciśnieniem pary wodnej, w ten sposób powstaje wytrzymały materiał barwy białej, dlatego elementy silikatowe doskonale wpisują się w dzisiejsze trendy architektoniczne. Bloczki silikatowe charakteryzuje również naturalny skład, gdyż wytwarzane są wyłącznie z wody, piasku i wapna. Znajdują one zastosowanie przy budowie ścian nośnych, konstrukcyjnych, działowych czy przegród ogniowych.

Elementy silikatowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy budowie, ale jakie są ich faktyczne wady i zalety?

Bloczki silikatowe – ograniczenia zastosowania

Niedoświadczone ekipy budowlane bądź debiutujący inwestorzy mogą mieć pewne obiekcje przy wyborze tego materiału do budowy.

Dodatkowo dla wielu wykonawców czynnikiem zniechęcającym do wyboru wspomnianego materiału jest również sam ciężar silikatu, który z punktu widzenia właściwości fizycznych stanowi jedną z większych jego zalet.

Silikaty są stosunkowo kruchym tworzywem, dlatego zdarza się, że ulegają uszkodzeniom podczas transportu czy obróbki. Pomimo to są one niezwykle wytrzymałe. Wymagają starannego zabezpieczenia oraz ostrożności w trakcie załadunku, transportu czy wyładunku. Ponadto charakteryzują się one znaczną twardością, dlatego wszelkie korekty nierówności czy odchyleń ścian mogą okazać się utrudnione, szczególnie dla niedoświadczonego zespołu.

Przewaga zalet nad wadami

Najważniejszą zaletą elementów silikatowych jest ich wytrzymałość na ściskanie, najwyższa wśród materiałów wykorzystywanych do budowy ścian murowych. Ponadto silikaty są niezwykle odporne na ogień. Ściany wykonane z bloczków, zależnie od swojej grubości, są wytrzymałe na płomienie nawet do 4 godzin.

Jest to materiał produkowany z najwyższą starannością, dlatego pozwala na stawianie ścian o niemal idealnie równej powierzchni, która nie wymaga już żadnej korekty. Wymiary poszczególnych elementów są bardzo powtarzalne, a maksymalne odchylenia nie przekraczają 2mm. W związku z tym stosowanie silikatów znaczenie przyspiesza i ułatwia pracę robotników.

Duża masa bloczków zapewnia również doskonałą izolację akustyczną, dlatego można je z powodzeniem stosować przy ruchliwych ulicach i w centrach dużych miast, gdzie poziom hałasu jest bardzo wysoki.

W przypadku wyrobów z silikatu niebagatelny pozostaje aspekt ekologiczny. Faktem jest, że naturalne składniki wykorzystywane do ich produkcji podlegają recyklingowi oraz nie uwalniają sztucznych substancji chemicznych. Z tego powodu bloczki silikatowe są całkowicie bezpieczne dla środowiska.

Silikat jest materiałem budowlanym, który jest odporny na ogień, mróz i wilgoć. Ma gładką powierzchnię, jest bardzo wytrzymały i charakteryzuje się wysoką izolacyjnością akustyczną. Elementy wykonane z silikatów posiadają więc zdecydowanie więcej zalet, niż wad i ograniczeń ich stosowania, dlatego cieszą się stale rosnącą popularnością na całym świecie.