System rurowy Jacob to jeden z najchętniej stosowanych w Europie modeli do transportu materiałów sypkich. Oferuje on tysiące dostępnych elementów, a dzięki wysokiej szczelności i krótkiemu czasowi montażu jest trwałą i niezawodną podstawą wielu różnego rodzaju instalacji. Może być używany w transporcie pneumatycznym, przesypie grawitacyjnym, odpylaniu czy rozdziale surowca.

Elementy systemu rurowego Jacob

System rurowy Jacob składa się z okrągłych rur, zakończonych wywijanymi obrzeżami. Jest wyprodukowany ze stali węglowej malowanej, ocynkowanej lub nierdzewnej. Poszczególne elementy, takie jak rury, kształtki, rozdzielacze, przepustnice i zasypy są oferowane w średnicach od DN 60 do DN 1600. Łączone na obejmy żłobkowe bądź kołnierze płaskie są szczelne, stabilne i niezawodne.

W systemie rurowym Jacob wyróżniamy następujące podstawowe elementy:

 • rury o długości 50, 200, 500, 1000 i 2000mm,
 • łuki o kącie 90 stopni o promieniu gięcia R=1D i 5D,
 • łuki 30, 45 i 60 stopni o promieniu gięcia R=2D,
 • trójniki równoprzelotowe 30, 45 i 90 stopni,
 • trójniki redukcyjne 30 stopni,
 • segmenty 5, 15, 30, 45 stopni,
 • redukcje i kształtki redukcyjne,
 • zasuwy,
 • przepustnice,
 • przesypy dwurogowe,
 • rozdzielacze wielodrogowe.

Sposoby łączenia elementów systemu rurowego Jacob

Poszczególne elementy systemu rurowego Jacob można łączyć na różne sposoby. Decydujący wpływ na rodzaj łączenia ma średnica wybranych części. Najmniejsze elementy o średnicy od DN 60 do DN 400 są wyposażone w wywijane obrzeże 6mm, zespalane za pomocą obejm żłobkowych i uszczelek. Obejmy są wykonane ze stali, dostępne w formie tradycyjnej lub jako szybkozłączka. Uszczelki są produkowane z materiałów takich jak NBR, silikon, EPDM lub FKM, zdatnych do kontaktu z żywnością oraz temperaturami od -60 do +250 stopni Celsjusza, zależnie od wybranego uszczelnienia.

Elementy o średnicy DN 60 – DN 630 o obrzeżu 6mm są łączone za pomocą obejm żłobkowych z masą uszczelniającą. Większe części systemu o średnicy DN 350 do DN 1250 posiadają obrzeża wywijane 10cm, zespalane na kołnierz luźny. Największe fragmenty rurowe DN 1250 – DN 1600 są wyposażone w przyspawane kołnierze płaskie, połączone śrubami i uszczelkami.

Elementy mechaniczne systemu – przesypy oraz rozdzielacze

Największymi elementami mechanicznymi systemu rurowego Jacob są przesypy dwurogowe i rozdzielacze wielodrogowe. Pierwsze z nich są przeznaczone do rozdziału surowca sypkiego w instalacjach grawitacyjnych. Modele z osłoną wewnętrzną zapobiegają spadaniu surowca poza rynienkę. Wersje z uszczelnieniem wewnętrznym gwarantują szczelność do wartości 100 hPa. Przesypy z uszczelnieniem wewnętrznym i dodatkowym uszczelnieniem wału wykazują szczelność do 300 hPa. Wszystkie rodzaje przepustnic mogą być wyposażone w napęd ręczny, elektryczny bądź pneumatyczny.

Rozdzielacze wielodrogowe pozwalają natomiast na kierowanie materiału z jednego rurociągu nawet do 20 jego odgałęzień. Są oferowane w wykonaniu standardowym, dwurzędowym, z dodatkowym doszczelnieniem bądź do transportu pneumatycznego materiałów sypkich.

System rurowy Jacob jest wyjątkowo wszechstronnym rozwiązaniem do transportu wielu różnego rodzaju materiałów. Jest on nadzwyczaj trwały i niezawodny, bezpieczny w kontakcie z produktami spożywczymi, a dzięki olbrzymiej ilości dostępnych elementów – łatwy do dopasowania do potrzeb inwestora.