Toaleta pozwala zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby fizjologiczne człowieka. Jednak nie wszędzie możemy zbudować toaletę z prawdziwego zdarzenia, ze względu na brak dostępu do wody i kanalizacji. Czasem ograniczeniem staje się także tymczasowość takiego rozwiązania. Wtedy z pomocą przychodzą toalety przenośne. Spełniają one wszystkie najważniejsze funkcje tradycyjnych toalet i można je ustawić niemal wszędzie.

Charakterystyka przenośnych toalet

Toalety przenośne są z pewnością znane każdemu. Możemy je spotkać podczas imprez masowych, korzystają z nich pracownicy wykonujący prace budowlane, a także ustawiane są one wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do wody czy kanalizacji, a zachodzi potrzeba ich wykorzystania. Producenci polecają także swoje produkty do stosowania sezonowego na działkach letniskowych, a także na różnego rodzaju parkingach miejskich czy leśnych.

Rodzaje toalet przenośnych

Jako użytkownicy toalet przenośnych mało kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bogata i różnorodna jest oferta tego typu produktów. Absolutnym standardem są toalety zawierające pisuar i deskę sedesową. Jednak oprócz tego, toalety mogą zawierać liczne udogodnienia, bywają znacznie bardziej komfortowe lub umożliwiają wygodne korzystanie z toalety osobom niepełnosprawnym. 

W toaletach przenośnych klasy Premium możemy znaleźć, oprócz deski sedesowej, także spłukiwany wodą pisuar i umywalkę z dozownikiem mydła w płynie. Ogromnym udogodnieniem są także toalety mobilne spełniające wymagania osób niepełnosprawnych. Dają one nie tylko możliwość wjechania osoby na wózku do wnętrza toalety, ale także są zorganizowane w taki sposób, by osoba taka bez problemu mogła samodzielnie skorzystać z toalety i lawirować po niej wózkiem inwalidzkim. Dostępne są również toalety w opcji z wymiennym zbiornikiem na fekalia. To idealne rozwiązanie, przystosowane do miejsc trudno dostępnych, gdzie przenośna toaleta służy przez dłuższy czas. Najważniejszą cechą wszystkich toalet przenośnych jest to, że funkcjonują one bez podłączenia do kanalizacji.

Konstrukcja i wyposażenie dodatkowe toalet przenośnych

Toalety mobilne są niemal w całości wykonane z tworzyw sztucznych. Ważne jest jednak, aby były to tworzywa trwałe, wysokiej jakości i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz nie poddające się długotrwałemu działaniu fekaliów. Istotna jest również ich budowa i konstrukcja. To, w jaki sposób wykonana jest podstawa toalety mobilnej, decyduje o możliwości umieszczenia jej na nierównym terenie. Najczęściej dokonując wyboru konkretnego modelu toalety mobilnej bierzemy pod uwagę tylko jej podstawowe wyposażenie. Sprawdzamy w ofercie producentów czy toaleta posiada deskę sedesową oraz pisuar, a ewentualnie także umywalkę. Zapominamy jednak o drobiazgach, które podnoszą komfort użytkowania, a które również są dostępne w nowoczesnych toaletach przenośnych. Mowa tu przede wszystkim o oświetleniu. 

Powoli staje się ono standardem w przenośnych toaletach, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na jego dostępność w konkretnym modelu. Większość przenośnych toalet wyposażona jest w półprzezroczysty dach, jednak bywają sytuacje, kiedy tego typu doświetlenie wnętrza może okazać się niewystarczające. Warto więc pomyśleć o tym już na etapie zamawiania kabiny. Dodatkowo producenci przenośnych toalet wyposażają swoje wyroby także w lustra, wieszaki na odzież oraz wewnętrzne zamki ze wskaźnikiem wolne/zajęte. Szczególnie ważnym elementem, choć często pomijanym podczas zamawiania przenośnej toalety, jest jej odpowiednia wentylacja. Z pewnością każdy z nas wie, co dzieje się w źle wentylowanej toalecie. Brak odpowiedniej wentylacji nie tylko znacząco obniża komfort użytkowania toalety, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla zdrowia osób ją użytkujących. Dostęp świeżego powietrza do kabiny przenośnej toalety pozwala skutecznie zniwelować nieprzyjemne zapachy.

Źródło: mToilet – wynajem toalet przenośnych, kabiny i toalety sanitarne