Mieszkanie w kamienicy, zwłaszcza w atrakcyjnej części miasta, to dla wielu osób jedno z życiowych marzeń. Tymczasem poza wieloma plusami, które towarzyszą zamieszkaniu w kamienicy, stan ten ma także swoje minusy. W dodatku mogą one okazać się na tyle uciążliwe, że właściciel mieszkania rozmyśla o pozbyciu się niewygodnego lokalu. Spośród najbardziej uprzykrzających życie bolączek na pierwszy plan często wysuwa się problem wilgoci. I choć wilgoć w starych kamienicach rzeczywiście stanowi spory problem, nie oznacza to wcale, iż jesteśmy na nią skazani. Istnieją bowiem nowoczesne metody walki z tą uciążliwą przypadłością.

Przykre skutki występowania wilgoci

Wilgoć jest problemem, który pociąga za sobą masę negatywnych konsekwencji. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się wykwity pleśni i grzybów, które stanowią problem nie tylko natury estetycznej. Są one obciążeniem dla mieszkańców, negatywnie wpływając na stan ich zdrowia. Dotyczy to między innymi osób chorujących na astmę czy mających problemy z rozmaitymi alergiami. Ale nie tylko. Liczba dolegliwości, które mogą wywołać grzyby i pleśnie jest naprawdę długa… Wilgoć to także spory problem estetyczny, obniżający wartość rynkową lokalu. Nikt nie chce mieszkać w mieszkaniu, na którego ścianach widoczna jest szpecąca pleśń czy grzyb. Między innymi z tych powodów powinno się walczyć z wilgocią, tak by skutecznie pozbyć się jej ze swojego mieszkania. I to definitywnie!

Jak walczyć z wilgocią?

Jednym ze sposobów na walkę z wilgocią jest zadbanie o odpowiednią wentylację mieszkania. Dobra wentylacja to istotny czynnik ułatwiający walkę z wilgocią. W przypadku starych kamienic jedną z głównych przyczyn występowania wilgoci jest właśnie zła, bo mało wydajna wentylacja. Jeśli dodamy do tego nowe, doskonale szczelna okna, problem wilgoci pogłębia się. Co można zrobić w takim przypadku? Rozwiązaniem jest rozszczelnienie okien. W większości przypadków nowoczesne okucia wyposażone są w tego typu rozwiązania, zapewniając wymianę powietrza bez konieczności otwierania okna. Jeśli okucia nie posiadają takiej funkcji, wymieniając okna na nowe, dobrze jest zamontować takie z nawiewnikami. Co równie ważne, mieszkania w kamienicy (z resztą nie tylko w kamienicy) powinny być często wietrzone, co jest bardzo pomocne w naturalnej walce z wilgocią.

Gdy dobra wentylacja to za mało

Dobra wentylacja to ważny element w walce z wilgocią. Nie zawsze da się jednak wygrać tę batalię bez profesjonalnego wsparcia, czyli bez wezwania firmy specjalizującej się w osuszaniu. Jeśli wilgoć zadomowiła się w pomieszczeniu na dobre, tak że na ścianach czy podłogach pojawiła się pleśń i grzyb, pomocna może okazać się firma osuszająca ściany.

Osuszanie mieszkania może być koniecznością, zwłaszcza w przypadku kamienic, w których problemem obok wentylacji są niedocieplone ściany, czyli dodatkowe miejsce do powstawania wilgoci. Koniecznie jednak należy upewnić się przed zamówieniem tego typu usługi, czy do jej wykonania nie będzie potrzebna odpowiednia zgoda wydawana przez konserwatora zabytków.

Jak widać problem wilgoci w starych kamienicach jest bardzo poważną kwestią. Jasne jest również, że tak jak w przypadku innych problemów, lepiej jest im zapobiegać, niż walczyć ze skutkami. Zwłaszcza że osuszanie mieszkania jest czynnością złożoną, wymagającą interwencji specjalistów.