Czym są szalunki stropowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Szalunki stropowe, zwane inaczej deskowaniem stropowym, to konstrukcje umożliwiające budowę poziomych elementów betonowych, czyli stropów. Ich zadaniem jest podtrzymywanie wspomnianych stropów, aby te nie zapadły się i nie uległy zniszczeniu, zanim będą w stanie samodzielnie się utrzymać. Szalunki stropowe wykorzystuje się zatem wszędzie tam, gdzie budowane są budynki z piętrami. Zdecydowanie ułatwiają one wówczas pracę robotników, a przede wszystkim stanowią zabezpieczenie przed nieoczekiwanym wypadkiem, który może stanowić zagrożenie ich życia. W zasadzie szalunki stropowe wykorzystuje się podczas większości prac budowlanych, ponieważ najczęściej buduje się właśnie budynki piętrowe. Szalunki stropowe wykorzystuje się przede wszystkim przy wykonywaniu stropów żelbetonowych, ponieważ te stanowią spory ciężar i niemożliwe jest , aby zanim zastygną, mogły same się utrzymać w powietrzu. Dzięki szalunkom stropowym, możliwe jest uzyskanie równego i gładkiego stropu. Bez nich nie było by to możliwe.

Sposób wykonania szalunków stropowych

Na rynku działa cała masa firm oferujących wynajem, wykonanie lub postawienie na miejscu budowy szalunków stropowych. Każda firma ma zazwyczaj swój własny, oddzielny i sprawdzony system wykonywania szalunków, według którego je produkuje i instaluje. Dlatego też ciężko jest podać jeden, uniwersalny sposób na wykonanie szalunków stropowych. Niemniej jednak ogólnie rzecz biorąc, system szalunku stropowego powinien składać z kilku elementów. Podstawowym elementem szalunków stropowych jest trójwarstwowa płyta, która ma właściwości wodoodporne. Zamiast takiej płyty może być także wykorzystana sklejka. To na ten element zostanie wylany beton. Płyta, wraz z wylanym na nią betonem, musi być teraz podtrzymana w wymaganej wysokości, bez żadnego ryzyka osuwu czy zapadnięcia.

Do tego celu służy drugi element, a właściwie wiele elementów zwanych dźwigarami. Już sama nazwa kojarzy się wszystkim z dźwiganiem i takie też jest ich zadanie. Podtrzymują one płytę wraz z betonem do czasu, aż beton zastygnie i będzie mógł sam się utrzymać. Najczęściej dźwigary wykonuje się z drewna, co związane jest z obniżeniem kosztów wykonania szalunków stropowych. Oczywiście na rynku wiele firm oferuje także szalunki, których dźwigary wykonane są z metalu. Niewątpliwie jest to droższe rozwiązanie, jednak w niektórych przypadkach zastosowanie właśnie takich dźwigarów staje się koniecznością. Mowa tutaj o bardziej skomplikowanych i cięższych stropach. Dźwigary takie są odpowiednio zespawane, dzięki czemu z łatwością utrzymują beton, bez ryzyka osunięcia, bądź zawalenia się płyty. Z kolei dźwigary drewniane są zabezpieczone głowicami krzyżowymi, dzięki czemu również skutecznie spełniają swoje zadanie. Całość oparta jest na stalowych podporach i trójnogach, które mają za zadanie stabilizować pozycję dźwigarów i całej płyty. Firmy, działając zgodnie z nowoczesnymi trendami i wykorzystując zdobycze technologii, tworzą dla swoich klientów szalunki, które można dowolnie dostosowywać do potrzeb konkretnej budowy.

Szalunki stropowe produkowane są w taki sposób, aby robotnicy mogli swobodnie regulować i ustawiać poszczególne ich elementy. Dzięki temu szalunki stropowe, dobrze wykonane, mogą być bardzo uniwersalne i pomogą na każdej budowie. To, można powiedzieć, bardzo ogólny sposób wykonania szalunków stropowych. Ile firm, tyle też rozwiązań konstrukcyjnych, dlatego też każda ekipa budowlana powinna wybrać dla siebie odpowiedni system szalunków stropowych, który najbardziej jej pracownikom odpowiada.

Źródło: SzalunkiWeb.pl