Nauka pływania to poważne wyzwanie dla każdego dziecka i dla każdego rodzica. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wybór sprawdzonej i profesjonalnej szkoły pływania, gdzie doświadczeni instruktorzy wprowadzą dziecko w świat wodnej przygody. Cenne porady i wskazówki pozwolą dziecku na opanowanie umiejętności pływania, co z pewnością zaprocentuje w ich dorosłym życiu.

Jak oswoić dziecko z wodą?

Przed rozpoczęciem lekcji pływania warto porozmawiać z trenerem lub z trenerką o ewentualnych lękach dziecka związanych z wodą oraz o jego predyspozycjach fizycznych. Instruktorowi trzeba jednak przede wszystkim zaufać. Doświadczeni ratownicy doskonale wiedzą jak nauczyć dzieci pływać i w większości przypadków – wielokrotnie spotkali na swojej drodze dzieci, które boją się wody i do których należy dobrać odpowiednią metodykę lekcji. Warto także uzmysłowić swojemu dziecku, że instruktor pływania jest osobą, na którą zawsze może liczyć na basenie. Wówczas maluch czuje się na lekcjach pływania bezpiecznie i komfortowo, a zachowując spokój – będzie mu łatwiej nauczyć się pływać.

Istotne wyposażenie na lekcjach pływania

Aby ułatwić maluchowi rozpoczęcie lekcji pływania, warto jest zaopatrzyć go wcześniej w przydatne akcesoria pływackie takie jak okularki do pływania, odpowiedni strój kąpielowy, czepek oraz tzw. zabawki do nauki pływania w postaci tzw. deseczek, makaronów lub sprzętu do nurkowania. To z pewnością wzbudzi ciekawość naszej pociechy i ułatwi jej rozpoczęcie zajęć na basenie. Dzięki kolorowym akcesoriom – lekcje pływania będą także czasem dobrej zabawy i beztroskiej radości. Również od trenera zależy, w jaki sposób będzie prowadził lekcję i czy znajdzie on czas na wesołe pląsanie na macie, nurkowanie, czy zjeżdżanie ze zjeżdżalni. Warto nie zapominać, że te wszystkie czynności pomagają dziecku oswoić się z wodą i doskonale komponują się z profesjonalnymi zajęciami.

Przygotowanie do nauki pływania

Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się w naszej głowie, dlatego nie warto zmuszać dziecka do lekcji pływania. Warto go wspierać, pokazywać radość z obcowania z wodą i umożliwiać mu powolne przekonywanie się do wody. Wtedy maluch nie będzie czuł presji, a po kilku lekcjach na basenie pod okiem doświadczonego instruktora – z pewnością będzie chętnie uczył się różnych stylów pływackich. Należy jednak być przygotowanym na chwilowe trudności, po tym jak dziecku nie uda się od razu opanować sposobu unoszenia się na wodzie. Wówczas trzeba spokojnie z nim porozmawiać i dać pozytywne przykłady, które potwierdzają, iż nie wszyscy od razu potrafią pływać jak ryba w wodzie. Dużym sprzymierzeńcem podczas nauki pływania jest oczywiście czas oraz sama postać instruktora lub instruktorki, którzy odpowiednio podejdą do lekcji pływania.
Zapisując swoją latorośl do szkoły pływania – warto także samemu pojawić się od czasu do czasu na basenie, tak aby dziecko widziało, że nie ma się czego obawiać. A może nawet samemu skorzystać z oferty nauki pływania, jeśli jeszcze nadal nie posiadamy takiej zdolności? Pamiętajmy, że najlepszy przykład, często idzie właśnie z góry.