Badanie ultrasonograficzne jest polecane również najmłodszym pacjentom. Tego typu ocenę zdrowia można wykonać u każdego dziecka –  do okresu młodzieńczego. W wyniku działania fal ultrasonograficznych można ocenić stan tarczycy, jamę brzuszną oraz stawy biodrowe –  szczególnie u bardzo małych dzieci.

USG jamy brzusznej u dziecka – kiedy należy udać się na badanie?

 

 

Dzieci, wbrew obiegowej opinii, często zapadają na rozmaite schorzenia w okolicach jamy brzusznej. Wynikają one nie tylko z wad genetycznych, ale również są następstwem toczącej się choroby przewodu pokarmowego czy doznanego urazu. Choroby dwunastnicy, jak i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego u dzieci mają często różny przebieg, ale dają pewne charakterystyczne symptomy. Dlatego też w razie zauważenia wszelkich nieprawidłowości w sposobie przetwarzania składników pokarmowych, dolegliwości bólowych czy powiększenia narządów, znajdujących się w jamie brzusznej u dziecka, warto wykonać badanie USG tego obszaru. Ultrasonografia polega na nieinwazyjnym, bezbolesnym i komfortowym badaniu, które pozwala ocenić aktualny stan narządów, jak również ich wielkość i anatomiczną budowę. Ponadto USG jamy brzusznej u dzieci daje realną szansę na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w ich strukturze. To proste badanie pomaga wykryć choroby gastrologiczne, guzy oraz torbiele, jak również choroby zapalne jelit czy proces zapalny, toczący się w jamie brzusznej. Dzięki USG pediatrycznemu można zdiagnozować kamicę nerkową lub choroby wątroby i dróg żółciowych, które często występują również u dzieci.

USG tarczycy – badanie, które pomoże wykryć wszelkie nieprawidłowości związane z tym narządem

 

 

Choroba tarczycy może dotyczyć również dzieci –  niezależnie od ich wieku. Wbrew pozorom, tarczyca to niezwykle ważny organ, który odpowiada za wiele funkcji w organizmie. Jego nieprawidłowe działanie powoduje szereg komplikacji zdrowotnych i może negatywnie rzutować na dalsze życie i zdrowie dziecka. Jednym z kluczowych wskazań do wykonania badania USG tarczycy jest podejrzenie choroby tarczycy –  Hashimoto, jak również nieprawidłowy poziom hormonu TSH oraz znaczne powiększenie obwodu szyi, tak zwane wole tarczycowe.

Ponadto USG tarczycy wykrywa wszelkie nieprawidłowości w budowie tego narządu, jak również identyfikuje toczący się w nim stan zapalny. W czasie badania USG tarczycy można ustalić wielkość tego narządu, jego anatomiczną budowę, jak również strukturę, ewentualną asymetrię oraz występowanie zmian ogniskowych. Ultrasonograf identyfikuje także guzki tarczycowe, zwapnienia i występujące torbiele. Badanie USG tarczycy powinno pojawić się w diagnostyce niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Ponadto USG tarczycy pozwala na monitorowanie efektów leczenia, jak również ocenę rezultatów ewentualnych zabiegów operacyjnych. Warto nie bagatelizować choroby tarczycy i z wynikiem badania USG udać się czym prędzej na konsultację medyczną do dobrego endokrynologa dziecięcego.

USG stawów biodrowych – rozpoznanie dysplazji stawów biodrowych u dziecka

 

 

Niektóre dzieci obciążone są wadami wrodzonymi, które nieleczone i co ważne – na przykład w ogóle nie zdiagnozowane –  z pewnością mogą przerodzić się w poważne problemy zdrowotne. Należy do nich dysplazja stawów biodrowych u dziecka. Badanie USG jest w stanie odpowiednio naprowadzić dobrego ortopedę i fizjoterapeutę dziecięcego na zastosowanie odpowiednich metod leczenia i kinezyterapii. USG stawów biodrowych pozwala jasno ocenić stopień zaawansowania wady. Badanie USG bioderek zaleca się wykonać u każdego dziecka w okresie 5-6 tygodnia życia oraz powtórzyć około 12 tygodnia. Tym, co przemawia na korzyść tej metody jest 100% bezpieczeństwo badania oraz ocena tkanek miękkich, niedostępna w obrazie RTG. Badanie stawów biodrowych u niemowląt jest wykonywane w skali Grafa.

Dzięki nieinwazyjnej metodzie badania USG można wykryć wiele poważnych schorzeń i wad rozwojowych u dzieci – od urodzenia do wieku młodzieńczego. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją o jego przeprowadzeniu.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa