Nadeszła wiosna, a wraz z nią rozpoczął się sezon ogrodniczy. Łagodna zima stworzyła roślinom zimującym dogodne warunki do tego, by teraz zakwitły w całej swojej okazałości. Codzienną pielęgnację upraw ułatwią dedykowane przyrządy i akcesoria ogrodnicze, które oferuje każdy dobrze wyposażony sklep z narzędziami ogrodniczymi.

Szpadel

Dzięki niemu bez problemu wykopiemy odpowiednio głębokie dołki pod małe drzewka czy większe sadzonki. Ponadto umiejętnie wykorzystany szpadel pozwoli ręcznie spulchnić ziemię.

Glebogryzarka

W przypadku upraw wielkopowierzchniowych lepiej sprawdzi się automatyczna glebogryzarka. Doskonale wyrównuje bowiem glebę oraz ją napowietrza i odchwaszcza, stwarzając idealne warunki do wysiania roślin zielonych, kwitnących kwiatów czy trawy.

Sekator

Sekator służy do przycinania gałęzi drzew i krzewów o nieco grubszej łodydze. W zależności od typu roślin możemy skorzystać z małego, jednoręcznego sekatora lub większego, dwuręcznego, dzięki któremu poradzimy sobie nawet z bardziej uciążliwymi konarami.

Łopatki do sadzenia

Akcesoria ogrodnicze, które są niezastąpione przy sadzeniu oraz przesadzaniu cebulek i drobnych roślin (np. kwiatów doniczkowych i rabatowych) to łopatki o różnych wymiarach i kształtach. Dobrze zaopatrzony sklep z narzędziami ogrodniczymi oferuje specjalne zestawy składające się z trzonka i wymiennych głowic, które są uniwersalne i zajmują niewiele miejsca, ułatwiając utrzymanie porządku.

Taczki

Teoretycznie do przenoszenia ziemi czy żwiru można używać przykładowo wiadra, ale taczki będą zdecydowanie wygodniejsze, bardziej pakowne i mniej obciążające stawy ze względu na równomiernie rozłożony ciężar.

Kosiarka

Kosiarka to absolutny must-have w każdym ogrodzie, który znacząco zwiększy komfort prac związanych z koszeniem i przycinaniem trawnika. Jeśli zaopatrzymy się w kosiarkę spalinową, unikniemy irytującego problemu związanego z ciągnącym się za nami przewodem, w który wyposażona jest kosiarka z napędem elektrycznym. Warto podkreślić, że internetowy sklep ogrodniczy, prawdopodobnie będzie miał w swoim asortymencie znacznie więcej produktów niż punkt stacjonarny.

Konewka

Jeśli nie posiadamy rozległych rabatów kwiatów wymagających automatycznego systemu nawadniającego, klasyczna konewka w pełni spełni swoje zadanie. Dzięki niej możemy też zrezygnować z mało wydajnego i nieprecyzyjnego węża ogrodowego.

Grabie

Grabie pozwolą nam zachować porządek na grządkach i uprzątnąć trawę po koszeniu. Warto mieć na uwadze, że inne grabie stosuje się przykładowo do grabienia liści (tzw. wachlarzowe), a inne do rozdrabniania ziemi.

Opryskiwacz

W celu ochrony roślin przed chorobami prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie odpowiednich oprysków, do których aplikacji niezbędny będzie tzw. opryskiwacz. W przypadku przydomowych ogródków standardowy, ręczny opryskiwacz zapewni odpowiednią wydajność, a będzie bardzo mobilny i poręczny.

Elektryczne nożyce z napędem akumulatorowym

Nożyce z napędem to nieco specjalistyczny sprzęt, którego najlepiej szukać w internetowych sklepach ogrodniczych. Może okazać się niezbędny, jeżeli na naszej posesji znajduje się żywopłot lub duża ilość tui czy modrzewi.

Oprócz wymienionych narzędzi warto wspomnieć o motywacji do pracy, podstawowej wiedzy z zakresu ogrodnictwa oraz samozaparciu. Taki zestaw zapewne sprawi, że uzyskamy oczekiwane rezultaty w postaci kwitnącej, bujnej, intensywnie zielonej roślinności.