Czy drzwi szklane są trwałe i bezpieczne w użytkowaniu?

W powszechnej świadomości szkło jawi się jako materiał niezwykle delikatny i podatny na uszkodzenia mechaniczne, jednak jak łatwo zauważyć jest ono coraz częściej wykorzystywane do tworzenia, balustrad, kabin prysznicowych, zabudów szklanych, czy drzwi wewnętrznych. W porównaniu do drzwi tradycyjnych, w drzwiach szklanych zachodzi potrzeba większego skupienia na zagadnienia związane z bezpieczeństwem ich eksploatacji. Spowodowane jest to właśnie właściwościami technicznymi szkła, takimi jak jego przezroczystość, czy kruchość. Przy transparentnych drzwiach szklanych istnieje większe ryzyko wpadnięcia na nie, czy uderzenia w nie twardym przedmiotem, niż w przypadku drzwi tradycyjnych. Dlatego do produkcji drzwi szklanych wykorzystuje się szkoło przetworzone różnymi technikami, które podnoszą ich wytrzymałość.

Drzwi ze szkła hartowanego i laminowanego

Jedną z metod procesów zwiększających bezpieczeństwo i wytrzymałość szkła jest jego hartowanie. Hartowanie szkła to proces obróbki cieplnej, odbywającej się w temperaturze około 640 -700°C. Po rozgrzaniu tafli szkła, zostaje ona gwałtownie schłodzona strumieniem zimnego powietrza, w wyniku czego zmieniają się jej własności. Szkło w wyniku procesu hartowania zyskuje na wytrzymałości, dodatkowo w efekcie rozbicia rozpada się na małe kawałki o tępych krawędziach. Ponadto do produkcji drzwi szklanych wykorzystuje się również szkło laminowane. Powstaje ono w  procesie sklejania ze sobą szyb, połączonych ze sobą, co najmniej jedną warstwą pośrednią specjalnej foli PVB. Spojenia powierzchni wykonuje się przy pomocy wysokiego ciśnienia i temperatury. Dzięki takiemu zabiegowi, tafla szkła podczas stłuczenia nie rozbija się na drobne kawałki, lecz przylegają one do folii, minimalizują tym samym ryzyko urazu. Laminowanie szkła podnosi również jego izolację akustyczną oraz daje możliwość zmiany wizualnej szkła – nadanie mu dowolnego koloru, wzoru, itp.

Specjalne okucia drzwi szklanych

Kolejnymi elementami podnoszącymi bezpieczeństwo użytkowania drzwi szklanych oraz minimalizujące ryzyko ich zniszczenia są ich okucia. Drzwi szklane mogą być mocowane na ościeżnicach, wykonanych najczęściej z aluminium lub występować jako szklane drzwi bez ościeżnic. W tym drugim przypadku  których skrzydła są osadzone na zawiasach mocowanych bezpośrednio do ścian lub szklanych ścianek działowych. Czasem stosowanym rozwiązaniem jest osadzenie drzwi szklanych na  zawiasach trzpieniowych, mocowanych do podłogi i sufitu. Niezależnie od systemu montażu zawiasów, by dobrze zabezpieczyć drzwi przed mogącym je zniszczyć trzaśnięciem spowodowanym przeciągiem lub zbyt mocnym zamknięciem drzwi, najczęściej wykorzystuje się do nich zawiasy hydrauliczne. Ten typ zawiasów posiadają regulację wyrównania punktu zerowego drzwi oraz pozwala na ustawienie ich prędkość ruchu skrzydła, dzięki czemu zminimalizuje ryzyko ich uszkodzenia, podnosząc tym samym bezpieczeństwo ich użytkowania.

Źródło: RepublikaSzkla.pl – Drzwi szklane