Dobór właściwego systemu oświetlenia do naszych schodów może okazać się dużym wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy nam na funkcjonalnym i efektownym rezultacie. Producenci oferują szeroki asortyment nowoczesnych produktów takich jak, chociażby taśmy i akcesoria led. Jeśli przeznaczymy na projekt oświetlenia i jego realizację odpowiednią ilość czasu i energii zapewne efekt końcowy spełni nasze oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę?

Duże znaczenie podczas wyboru oświetlenia ma lokalizacja schodów. Jeżeli są one ulokowane w salonie lub kuchni, lampy powinny być utrzymane w stylistyce pozostałych źródeł światła znajdujących się w danym pomieszczeniu. Muszą jednak generować mniej lumenów, aby poziom natężenia świetlnego nie był zbyt wysoki. W tym przypadku istotne jest także równomierne rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła, tak aby każdy stopień był odpowiednio oświetlony. Strumień światła powinien być skierowany w taki sposób, by nie oślepiał użytkowników. Nie obejdziemy się też bez włączników schodowych zamontowanych zarówno na górze, jak i na dole konstrukcji. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie kontrolować oświetlenie niezależnie od kondygnacji, na której się znajdujemy.

Oświetlenie schodów w sposób centralny

W ramach tego typu oświetlenia wykorzystywane są przede wszystkim plafony sufitowe. Ewentualnie możemy wybrać kilka kinkietów ściennych. Ilość potrzebnych urządzeń uzależniona jest przede wszystkim od rozmiaru schodów. Plafony sufitowe są bardzo estetyczne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale wymagają regularnego czyszczenia ich kloszy. Z tego powodu warto wybierać przede wszystkim klosze szklane, metalowe lub z tworzywa sztucznego. Jeżeli nasza klatka schodowa jest wystarczająco duża, możemy zdecydować się natomiast na bardziej eleganckie rozwiązanie, czyli rozbudowany, wiszący żyrandol.

Na czym polega punktowe oświetlenie schodów?

Jeśli centralnie umieszczone żyrandole czy plafony nie są odpowiednie ze względu na małą kubaturę pomieszczenia lub jego wystrój, zapewne warto zdecydować się na tzw. oświetlenie punktowe. W tym przypadku żarówki umieszczane są wewnątrz specjalnych puszek elektrycznych, a całość montowana jest przy poszczególnych stopniach. Niezależnie od tego, czy wybierzemy ledy, czy halogeny, oświetlenie powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne i właściwie zabezpieczone. Zapewne ciekawym pomysłem jest żarówka z czujnikiem ruchu, która samoczynnie aktywuje się, gdy korzystamy ze schodów czy przedpokoju.

Alternatywna metoda oświetlenia schodów

Wśród alternatywnych sposobów oświetlenia schodów warto wymienić tzw. światło liniowe, które jest nie tylko efektywne, ale i funkcjonalne. Specjalne taśmy i akcesoria led mogą zostać zamontowane bezpośrednio pod stopniami lub wzdłuż poręczy. Niewielki rozmiar, małe straty energii, skupiona wiązka światła, długa żywotność, odporność na uszkodzenia czy niska temperatura pracy to tylko niektóre zalety ledów. Przy wyborze taśm ledowych warto uwzględnić jasność i kolorystykę światła, klasę szczelności, gęstość diod na taśmie, długość taśmy czy możliwość zastosowania profili zabezpieczających.

Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że dobór funkcjonalnego, a zarazem estetycznego oświetlenia schodów nie stanowi dziś żadnego problemu. Przed zakupem warto jednak określić ilość niezbędnych źródeł światła, preferowaną stylistykę oraz planowane umiejscowienie lampy, żyrandola, kinkietu czy taśmy ledowej.