Nowoczesne salony zazwyczaj wyłożone są ładnymi panelami podłogowymi, jednak świetnym dodatkiem, który nada pomieszczeniu zupełnie odmiennego charakteru jest dywan. Pomimo tego, iż od jakiegoś czasu odchodzi się od zasłaniania całej podłogi dywanem, to jednak warto wydzielić w salonie kącik wypoczynkowy, w którym dywan sprawdzi się idealnie. Jaki jednak dywan do salonu warto wybrać, i na co należy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Dywan w wersji maxi czy może mini?

Wielkość dywanu uzależniona jest w głównej mierze od metrażu salonu oraz ogólnej aranżacji pomieszczenia, jednak w nowoczesnych salonach odchodzi się od już od ogromnych dywanów na rzecz tych dużo mniejszych. Taki dywan najlepiej umieścić w strefie wypoczynkowej, pomiędzy kanapą a stołem. Niewielkie dywaniki idealnie komponują się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, natomiast te nieco większe bardzo dobrze wpasowują się w klasyczny styl.

Wygląd dywanu do salonu

Podczas zakupu dywanu do salonu w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni kolor oraz wzór, które powinny być idealnie dopasowane do ogólnej aranżacji wnętrza. Jaki jednak kolor warto wybrać? Jasny dywan pomoże optycznie powiększyć salon, natomiast ciemny dywan sprawi, że salon będzie się wydawał mniejszy i przytulniejszy. Obecnie na topie są geometryczne wzory, które mogą kontrastować z aranżacją wnętrza lub kolorystycznie do niego nawiązywać. Jeśli jednak domownicy chcieliby nadać salonowi odrobinę elegancji, lepiej postawić na jednokolorowy dywan, który pozbawiony jest jakichkolwiek wzorów.

Gęstość runa

Kolejną bardzo ważną kwestią podczas zakupu dywanu jest gęstość jego runa. W przypadku przestronnego salonu najlepiej zdecydować się na dywan, który ma co najmniej 150 tysięcy punktów na metr, jednak im więcej, tym oczywiście lepiej. Osoby, którym zależy na tym, aby dywan był łatwy w czyszczeniu, powinny zdecydować się na dywan o niskim runie z silikonowym spodem, dzięki któremu dywan nie będzie się ślizgał po podłodze. Bardzo ważnym parametrem w przypadku dywanu jest również jego gramatura, która powinna być dosyć wysoka, dzięki czemu dywan będzie trwały oraz odporny na różnego rodzaju odkształcenia. Obecnie w sklepach jest dosyć duży wybór różnego rodzaju dywanów, które wykonane są z różnych materiałów i spełniają odmienne funkcje. Dywany utkane z wełny dosyć łatwo utrzymać w czystości, z kolei dywany wykonane z polipropylenu sprawdzają się świetnie w sytuacji, gdy któryś z domowników jest alergikiem. W sklepach dostępne są również dywany wykonane z wiskozy, które charakteryzuje wysoka trwałość, a także dywany jedwabne zaliczane do grona najbardziej luksusowych. Dosyć dużą popularnością cieszą się jednak tzw. dywany shaggy, które mają bardzo miękkie i długie włosie. Choć utrzymanie ich w czystości może sprawić wiele problemów, to jednak z uwagi na ich wygląd jest to dosyć dobry wybór do przestronnego salonu.

Wybór odpowiedniego dywanu do salonu to nie lada wyzwanie dla każdej osoby, jednak sklepowe półki uginają się od nadmiaru takiego rodzaju produktów, dzięki czemu znalezienie tego idealnego produktu nie powinno być zbyt trudne. W przypadku nowoczesnych salonów najlepiej zdecydować się na mały dywan, który nie zdominuje wnętrza, a raczej nada mu zupełnie odmiennego charakteru. Jeśli wnętrze nawiązuje to stylu eleganckiego, dywan powinien być jednokolorowy, dzięki czemu nie będzie się wyróżniał. Jeśli jednak salon został urządzony bardziej nowocześnie, to najlepiej sprawdzi się w nim dywan z geometrycznymi wzorami lub kilkoma różnymi kolorami.

Źródło: Kodemii – Zasłony prysznicowe