Kiedy przychodzi upalne lato, wiele osób zastanawia się nad montażem klimatyzacji w domu. To wielka ulga, kiedy po całym dniu pracy, można schować się we własnym, chłodnym salonie. Ale często pojawia się refleksja – czy to w ogóle się opłaca?

Klimatyzacja to koszt. Koszt zakupu urządzeń, montażu i przede wszystkim, użytkowania. Polskie lata bywają ostatnio upalne, ale przecież trwają dość krótko. Nasz kraj to nie Hiszpania czy Włochy, gdzie klimatyzator może pracować od maja do września czy nawet października, a zimą odpowiadać za ogrzewanie.

Ile kosztuje klimatyzator?

Samo urządzenie, które ma za zadanie pracować w średniej wielkości mieszkaniu, to koszt kilku tysięcy złotych. Zależy oczywiście od producenta i jakości, jednak ceny nie należą do zaporowych, czego wiele osób się obawia. Warto jednak kierować się przede wszystkim parametrami klimatyzatora. Często tańsze urządzenie może się okazać droższe w eksploatacji, a dodatkowo odznaczać się głośniejszą pracą. Do ceny klimatyzatora należy dodać cenę montażu, która, w zależności od miejscowości i ilości montowanych jednostek, może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Doliczyć należy też kilkaset złotych a coroczne przeglądy i czyszczenie.

Koszty eksploatacji klimatyzacji domowej

Bez względu na to, ile zapłacimy za montaż klimatyzacji w domu, będzie to wydatek jednorazowy, dlatego najważniejsze to przyjrzeć się kosztom eksploatacji. A zależy on nie tylko od klasy energetycznej klimatyzatora, ale także od współczynnika EER, czyli współczynnika wydajności chłodniczej. Oznacza on stosunek chłodzenia do pobranej energii, a zatem im wyższy – tym lepszy. Klimatyzator ze wskaźnikiem 8 EER zużyje 1 jednostkę energii na wyprodukowanie 8 jednostek mocy chłodniczej.

Dodatkowo koszty to także temperatura docelowa – im niższa, tym koszty wzrosną. Można jednak założyć, że dla pracującego całodobowo klimatyzatora, o dość wysokiej klasie energetycznej, koszt pracy w sezonie letnim, to 300-400 złotych. Należy jednak założyć, że nie wszystkie letnie dni w naszym klimacie są gorące i nie zawsze klimatyzacja będzie potrzebna.

Co zrobić, żeby obniżyć koszt klimatyzacji?

Chociaż opłata kilkuset złotych za 3-4 miesiące komfortu nie jest zbyt wygórowana, należy zadbać o to, by była ona jak najmnejsza. Wystarczy trzymać się kilku zasad:

  • szczelnie zamykać okna podczas włączania klimatyzatora,
  • zasłaniać okna,
  • nie korzystać z klimatyzatora podczas nieobecności w domu,
  • nie ustawiać klimatyzatora na bardzo niską temperaturę,
  • dbać o utrzymanie urządzeń w dobrym stanie,
  • wspomagać przepływ powietrza otwierając drzwi w pomieszczeniach, używając wentylatorów,
  • w sypialni włączając tylko na noc, w salonie zaś w dzień.

Co jeszcze brać pod uwagę?

Przede wszystkim komfort użytkowania i estetykę. Nowoczesne klimatyzatory posiadają jednostki wewnętrzne, które dobrze dopasowują się do wystroju, ale i ten aspekt należy przemyśleć – ewentualne zmiany wnętrza mogą okazać się dodatkowym kosztem. Do wyboru są jednostki:

  • sufitowe,
  • ścienne,
  • podłogowe.

Warto również zainwestować w urządzenia typu split nowszej generacji. Ich cicha praca nie będzie wpływać negatywnie na życie codzienne.

Klimatyzacja przestaje kojarzyć się dziś z luksusem, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem także w niewielkich domach i mieszkaniach. Gorące lata, fale upałów, ostrzeżenia meteorologiczne, stały się naszą codziennością, a nie tylko doświadczeniem wakacyjnym. Dobrze wziąć pod uwagę montaż domowej klimatyzacji, jeśli w mieszkaniu przebywają osoby starsze albo dzieci, czy po prostu w sytuacji, w której źle znosi się zbyt wysokie temperatury.

Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok