Klimatyzacja multi-split to rozwiązanie dla obiektów, które wymagają większej liczby jednostek wewnętrznych. Dzięki szerokiej funkcjonalności spełniają różnorodne potrzeby klientów zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych.

Klimatyzacja w systemie multi-split to rozwiązanie dla każdego klienta

Klimatyzacja multi-split opiera się na podłączeniu kilku jednostek wewnętrznych do jednego agregatu zewnętrznego. Zazwyczaj cały system zawiera od 2 do 5 klimatyzatorów. W efekcie może on pokryć zapotrzebowanie na klimatyzowane powietrze w obiektach o wielu pomieszczeniach. Co więcej, poszczególne jednostki mogą działać niezależnie od siebie i zapewniać odmienną temperaturę w różnych pokojach. W ten sposób dostosowują się do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Systemy multi-split doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku zastosowań mieszkaniowych, jak i w małych obiektach komercyjnych typu sklepy, gastronomia czy biura.

Szeroki zakres możliwości

Oprócz możliwości podłączenia kilku jednostek wewnętrznych do jednego agregatu, klimatyzacja multi-split pozwala na wybór różnorodnych typów jednostek wewnętrznych. Tu klienci mają do dyspozycji klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe czy konsole.

W domach i mieszkaniach najczęściej stosowane są klimatyzatory ścienne. Ten typ nie wymaga specjalnego przygotowania ścian – wystarczy montaż stelażu do zawieszenia urządzenia. Współczesne klimatyzatory ścienne posiadają nowoczesny design i zaprojektowane są w taki sposób, aby komponowały się z każdym stylem wnętrza. Sporadycznie w domach montuje się także klimatyzatory kanałowe i konsole. Pierwsze jednak wymagają przygotowania kanału, w którym umieszczone zostanie urządzenie. Konsole natomiast lokalizowane są na wysokości grzejników – czyli w obszarze ścian często przesłoniętych meblami, co zasadniczo minimalizuje możliwość ich montażu.

W obiektach o charakterze komercyjnym sprawdzą się natomiast zarówno klimatyzatory ścienne, jak i kasetonowe czy kanałowe. Klimatyzatory kasetonowe wymagają wykonania sufitu podwieszanego, który pozwoli ukryć kasetę. Kasety oraz klimatyzatory kanałowe także doskonale sprawdzają się w obiektach handlowych czy gastronomicznych. Będą również skutecznym medium zapewniającym odpowiednią temperaturę w biurach i zakładach usługowych.

Systemy multi-split gwarantują wysoką elastyczność także w zakresie indywidualnych potrzeb użytkowników poszczególnych pomieszczeń – każda z jednostek wewnętrznych jest tak zaprojektowana, aby działać niezależnie od pozostałych. Dzięki temu, istnieje możliwość ustawienia wysokości temperatury w każdym z obsługiwanych pomieszczeń z osobna i dopasowania jej. Zapewnia to odpowiedni komfort wszystkim użytkownikom systemu.

Moc i energooszczędność – klucz do komfortu i ekonomiki użytkowania systemu

Decydując się na klimatyzację multi-split warto jest precyzyjnie ustalić moc chłodniczą, jaka będzie potrzebna do danego pomieszczenia. Klimatyzatory dostosowuje się mocą chłodniczą do powierzchni danego wnętrza. Jest to o tyle ważne, że moc poszczególnych jednostek wewnętrznych rzutuje na moc agregatu zewnętrznego, który musi być w stanie obsłużyć pracę systemu na maksymalnych obrotach. W efekcie – im wyższa będzie suma mocy poszczególnych klimatyzatorów wewnętrznych, tym większy będzie musiał być (i kosztowniejszy) agregat zewnętrzny.

Zalety klimatyzatorów multi-split

Klimatyzacja multi-split posiada wiele zalet, przez co jest coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym zarówno w mieszkaniach, domach, jak i obiektach użyteczności publicznej czy budynkach o charakterze komercyjnym.

Po pierwsze – oszczędność miejsca. Klimatyzacja typu multi-split wymaga zastosowana tylko 1 agregatu zewnętrznego na 5 jednostek wewnętrznych. W efekcie na elewacji budynku pojawia się tylko 1 urządzenie, nie jego wielokrotność, dzięki czemu zyskuje się na estetyce budynku.

Po drugie – cena. Systemy multi-split są generalnie tańsze niż klimatyzacje 1:1. Mniejsza liczba urządzeń odpowiada niższej cenie za całość systemu. Są także tańsze w użytkowaniu, co wynika z bardziej efektywnego wykorzystania energii elektrycznej do zasilania urządzeń klimatyzacyjnych.

Po trzecie – obniżenie emisji hałasu. Mniej urządzeń zewnętrznych to także mniejszy hałas, za co z pewnością będą wdzięczni sąsiedzi.

W dzisiejszych czasach liczy się niezawodność, energooszczędność i wydajność urządzeń chłodzących powietrze, dlatego też klimatyzacje typu multi-split są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w różnych lokalizacjach.

Źródło: http://clima.com.pl/