Ozdobą wielu mieszkań są kwiaty doniczkowe. Pełnią jednak nie tylko funkcję dekoracyjną. Wpływają na stan naszego samopoczucia, a wiele z nich ma właściwości oczyszczające powietrze.

Rośliny a światło

Jak powszechnie wiadomo, kwiaty doniczkowe do prawidłowego rozwoju potrzebują dostępu do światła i wody. Jednak wśród roślin doniczkowych znajdziemy niewiele gatunków, które dobrze radzą sobie w warunkach o ograniczonym dostępie do światła. O ile znanych jest bardzo wiele rodzajów roślin mogących magazynować wodę, to w wypadku światła jest to niemożliwe.

Światło jest przecież niezbędne do przeprowadzenia przez rośliny procesu fotosyntezy. Bez niego rośliny nie są w stanie produkować tlenu, a także rosnąć. Żyjemy w rejonie świata, który cierpi na braki słońca w ciągu roku. Powinniśmy więc zadbać o to, by nasze rośliny dysponowały dostępem do tak ważnego dla ich funkcjonowania światła.

Symptomy niedoboru światła

Rośliny, które są niedostatecznie doświetlone zaczynają czerpać zapasy ze zmagazynowanych w liściach i łodygach substancji. Ich wzrost spowalnia, łodygi stają się łamliwe i wiotkie, natomiast same liście stają się miejscami przeźroczyste i jaśniejsze.

Do innych charakterystycznych symptomów zaliczyć można powstające coraz to większe odległości pomiędzy liśćmi, jak i zmniejszoną ich ilość. Jest to skutkiem „pozbywania” się przez roślinę zbędnych liści w celu zapewnienia gałęzi maksymalnej ilości składników odżywczych.

Przy zbyt słabym oświetleniu rośliny nie są w stanie pobierać substancji odżywczych, co oznacza, że nawet pomimo dobrej jakości gleby oraz wody, jaką są podlewane, nie będą mogły się rozwijać.

Po czasie niedobór światła może być przyczyną śmierci rośliny. Aby zapewnić roślinom właściwy wzrost, trzeba pomyśleć o ich doświetlaniu.

Lampy do roślin

Problemu nie można rozwiązać poprzez postawienie roślin bezpośrednio przy oknach, gdyż w niektórych przypadkach światło słoneczne może doprowadzić do poparzenia rośliny i jej zwiędnięcia.

Jeżeli chcemy optymalnie doświetlić nasze kwiaty zastosujmy lampy do roślin. Właściwiej dobrana lampa jest w stanie przyczynić się do jej szybszego wzrostu oraz kwitnienia.

Dobrze jest zwrócić dokładną uwagę na model naszej lampy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wykorzystujących zróżnicowane technologie. Przykładem mogą być lampy HPS, które są powszechnie stosowane podczas uprawy roślin rolniczych. Ich funkcjonowanie opiera się na prowadzeniu elektryczności poprzez komory gazowe znajdujące się we wnętrzu lampy. Są to urządzenia używane głównie w czasie kwitnienia roślin, jednak z powodzeniem mogą one być użytkowane podczas całego okresu wegetatywnego.

Jak dużo światła potrzebują rośliny doniczkowe?

Większość roślin doniczkowych do prawidłowego rozwoju potrzebuje zakresu od 10 do 20 tysięcy luksów. Powinniśmy więc uwzględniać te parametry przy zakupie odpowiedniej lampy do doświetlania roślin.

W przypadku roślin, wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, należy przeprowadzać ostrożnie, zachowując pewien umiar. Nie inaczej jest w wypadku doświetlania roślin. Poprzez zbyt dużą moc lampy lub zbyt długi czas oświetlania możemy bardziej zaszkodzić roślinom, niż im pomóc.

źródło: growtent.pl – zbiorniki na wodę