Kiedy urządzamy własne cztery kąty, wielu z nas staje przed pytaniem: postawić na ponadczasową klasykę czy nowoczesne rozwiązania? Wiadomo, że klasyczne wnętrza nigdy nie wychodzą z mody i sprawdzą się nawet wiele lat po remoncie, czy jednak nie są zwyczajnie nudne? Nowoczesność natomiast zachwyca, jednak wraz ze zmieniającymi się trendami może tracić na atrakcyjności. Moda szybko przemija i niebawem trzeba będzie ponieść kolejne, duże wydatki związane z nową aranżacją przestrzeni. Jak znaleźć złoty środek?

Zachować indywidualność – w każdym stylu

Wiele osób, chcąc mieć pięknie urządzony dom czy mieszkanie, zleca wykonanie projektu architektowi wnętrz. Projektanci słuchają oczekiwań domowników i wybierają spośród dostępnych trendów. Potem jednak często okazuje się, że wnętrze jest nijakie, nie ma w nim „duszy” ani charakteru właściciela, a zamiast przytulnego, bezpiecznego domu mamy szpitalną, zimną przestrzeń, jak z katalogu. Niezależnie więc od trendów, którymi się kierujemy, najważniejsze jest zachowanie własnego stylu i stworzenie przestrzeni, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Tylko wtedy przestrzeń będzie nie tylko piękna i wysmakowana, ale też – własna.

Dla kogo klasyka?

Ponadczasowe rozwiązania, takie jak solidne, dębowe meble idealne są dla osób, które nie lubią częstych zmian. Jeśli ktoś lubi często modyfikować aranżację swojego otoczenia, śmiało może podążać za aktualnymi trendami. Jeżeli jednak chcemy kupić meble, które posłużą lata, zdecydowanie muszą to być produkty klasyczne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by miały nieco odświeżoną formę, jak na przykład klasyczne w kształcie krzesła, ale z modną, nowoczesną tapicerką.

Klasyka jest też idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie poczucie stabilności, przytulne i ciepłe wnętrza oraz elegancję. Nowoczesne aranżacje często postrzegane są jako chłodne, bezduszne i dobre dla minimalistów czy singli, a nie rodzin. Klasyka daje cieplejszy, bezpieczny efekt, przestrzeń wygodną i elegancką.

Nowoczesne trendy

Styl loftowy, industrialny czy nowoczesne wersje popularnego stylu skandynawskiego – to popularne aranżacje w polskich domach. Aby nie uzyskać zbyt zimnego efektu, warto nowoczesne przestrzenie złagodzić nieco cieplejszymi dodatkami lub kolorystyką. Wówczas uzyskamy wnętrze modne, ale również wygodne i ciepłe.

A może eklektyzm?

Współczesne wnętrza to nie tylko katalogowe przestrzenie urządzone w jednym stylu. Jeśli nie preferujemy określonego stylu, warto rozważyć eklektyczną mieszankę nowoczesności i klasyki, a także innych, wybranych indywidualnie pomysłów. Elementem łączącym może być wspólna kolorystyka czy kształty mebli, a wówczas całość nabiera przemyślanego charakteru. Takie wnętrza są odbiciem osobowości ich mieszkańców. Wnętrza eklektyczne nigdy nie są nudne – ich wystrój tworzy zwykle wiele przedmiotów i mebli o ciekawej historii, wyszukanych dodatków i przedmiotów zgodnych z zainteresowaniami właścicieli.

Zmieniaj dodatki co sezon

Innym z rozwiązań może być zastosowanie bezpiecznej bazy, która w połączeniu ze zmieniającymi się dodatkami nabiera nowego charakteru. Czasem wystarczą nowe zasłony, poduszki czy zastawa, aby odmłodzić wnętrze i nadać mu modnego wyglądu. Dodatki w stylu  boho, industrialnym czy skandynawskim pozwolą dowolnie zmieniać wnętrze niewielkim kosztem. To styl dla osób, którzy śledzą nowoczesne trendy, jednak nie chcą w każdym sezonie wymieniać mebli i dekoracji. Zastosowanie kilku dodatków w modnym kolorze, w połączeniu z dobrej jakości meblami da wspaniały efekt.

Zabawa różnymi stylistykami wcale nie musi być ryzykowna, jeśli wiemy, jaki efekt chcemy uzyskać i jesteśmy otwarci na zmiany. Jeśli podstawą są dobrej jakości meble i produkty, zmiana aranżacji zawsze będzie sukcesem.

Źródło: odyseameble.pl – sklep meblowy Warszawa