Schody wachlarzowe są niezwykle reprezentacyjne i efektowne i potrafią znacząco wpłynąć na charakter Twojego domu lub mieszkania, ale potrzeba na nie dużo miejsca. Najlepiej prezentują się zatem w sporych, otwartych przestrzeniach, w których ich usytuowanie zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o idealnych schodach do Twojego pomieszczenia.

Przede wszystkim miejsce

Korzystanie ze schodów wachlarzowych będzie dla ich użytkowników komfortowe i bezpieczne pod warunkiem odpowiedniego ich usytuowania w konkretnej przestrzeni. Gdzie zatem sprawdzą się najlepiej? Jeśli bardzo ważna jest dla Ciebie oszczędność miejsca, to warto zastanowić się nad wyborem innego rodzaju schodów, np. schodów kręconych, które zajmują o wiele mniej przestrzeni. Schody wachlarzowe, ze względu na specyfikę oraz wymagania techniczne, swoją rolę spełnią przede wszystkim tam, gdzie ich ekspozycja nie będzie za sobą pociągała ograniczenia ich funkcji użytkowej. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zatem umiejscowienie ich w dużym, przestrzennym holu bądź też – w przypadku schodów zewnętrznych – na tarasie, co wyraźnie wpłynie na zmianę charakteru budynku i podkreśli jego reprezentacyjny charakter.

Nie tylko drewno

Decydując się na schody wachlarzowe, możemy wybierać spośród kilku rodzajów materiałów, z których mogą być wykonane. Najpopularniejszym i najbardziej efektownym, jeśli chodzi o ostateczny aspekt wizualny, jest oczywiście wybór drewna, który wpływa nie tylko na jakość i wytrzymałość schodów, ale podkreśla także ich uniwersalny charakter oraz piękno wykonania. Popularnym połączeniem, chętnie stosowanym w pomieszczeniach o nowoczesnym i surowym designie,  okazuje się mieszanka ciętej laserowo stali oraz drewna.

W tym przypadku drewniane są tylko stopnie schodów, cała zaś ich konstrukcja opiera się na stalowym szkielecie. Wdzięcznym materiałem, sprawdzającym się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach, jest naturalny kamień, który pozwala na jeszcze lepsze podkreślenie charakteru schodów wachlarzowych, a przy tym jest łatwy w utrzymaniu i konserwacji nawierzchni. Kamień bardzo dobrze sprawdza się także w realizacji schodów zewnętrznych – wtedy, podobnie jak w przypadku wewnętrznych schodów wachlarzowych drewnianych – często wykonuje się je na konstrukcji betonowej, stosując kamienne płyty, którymi obkłada się betonowe stopnie.

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na koszty materiału oraz jego obróbki, które dla wielu inwestorów mogą okazać się zbyt wysokimi. Powszechnym wyborem w przypadku zewnętrznych schodów wachlarzowych jest dzisiaj wybór betonu, choć zdarza się, wprawdzie rzadziej, że Klienci decydują się na ten materiał także w swoich domach. Wbrew pozorom nie jest to jednak łatwa w wykonaniu inwestycja, co wiąże się nie tylko z koniecznością kilkutygodniowych prac uwarunkowanych dojrzewaniem mieszanki betonowej, ale także z odpowiednim projektem zbrojenia i połączenia schodów ze stropem oraz samej konstrukcji nośnej. Pomimo tego jednak jest to najtrwalszy i najczęściej wybierany przez naszych Klientów materiał.

Pamiętaj o przepisach

Każdy projekt, bez względu na ich rodzaj czy umiejscowienie, musi być poparty odpowiednimi przepisami stanowiącymi o warunkach technicznych zapewniających bezpieczeństwo użytkowników schodów. W przypadku schodów wachlarzowych, których konstrukcja warunkuje odpowiednią przestrzeń nośną, rozporządzenie reguluje przede wszystkim szerokość stopni schodów, która powinna wynosić co najmniej 25 cm. Jednocześnie ich szerokość w najwęższym miejscu nie powinna być mniejsza niż 10 cm, optymalnie zaś powinna wynosić 16 cm.

Zróżnicowane cenowo

Cena ostatecznego projektu, wraz z jego wykonaniem oraz wykończeniem, jest zróżnicowana i waha się w granicach od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy nie tylko od doboru materiału bazowego oraz elementów wykończeniowych czy zdobniczych, ale także od wielkości schodów, ich umiejscowienia oraz ilości kondygnacji.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne