Kołdra puchowa przywodzi nam na myśl pierzyny tak bardzo wychwalane przez nasze babcie – puszyste, cieplutkie, dające ochronę nawet w przypadku najcięższych mrozów. Dziś takie kołdry są coraz rzadziej spotykane, przede wszystkim ze względu na wysoką ich cenę. Może jednak warto zainwestować w tę, jakże ekologiczną, kołdrę?

Kołdra z naturalnego pierza, dobrze utrzymana, może nam służyć nieprzerwanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Warto jednak przed zakupem dowiedzieć się, jak należy o nią dbać.

Kupiliśmy kołdrę, i co dalej?

Prawdziwa kołdra puchowa powinna zawierać w swoim składzie wyłącznie naturalne pióra lub pierze. Niestety często zdarza się, że wnętrze stanowią pióra wymieszane z anilaną, gąbką, poliestrem. Warto dopłacić za niewątpliwą jakość i zakupić kołdrę w 100% naturalną. Taka kołdra powinna zawierać około 2,5 kg pierza.

Najważniejsze jest wietrzenie

Wietrzenie to nieodzowny element pielęgnacji kołdry z puchu. Pozwala pozbyć się roztoczy, wirusów i bakterii zgromadzonych w pierzu.

Nigdy nie należy wystawiać kołdry na wilgoć, o deszczu nie wspominając. Unikać należy również słońca, ponieważ promienie słoneczne powodują wykruszanie się puchu i pierza. Wietrzyć kołdrę należy tylko w wypadku suchej, wietrznej aury. Można wietrzyć ją tak często, jak tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają, potrząsając nią od czasu do czasu, aby pierze nie uległo deformacji.

Na co dzień najlepiej pozostawić kołdrę narzuconą luźno na łóżku, aby nagromadzony podczas nocy pot mógł swobodnie wyparować. Nie należy przykrywać jej niczym, zwłaszcza ciężką narzutą, która może spowodować deformację pierza. Oczywiście, należy stosować odpowiednie pokrowce, które ochronią wsypę przed brudzeniem się.

Pranie kołdry z puchu

Kołdry nie należy prać w silnych detergentach ani w wysokich temperaturach. Może to spowodować uszkodzenie pierza, ubicie go, a to wiąże się z utratą puszystości. Nie należy w procesie prania przekraczać temperatury 60 stopni. Podczas prania dobrze jest do pralki wrzucić piłkę (np tenisową), która – rozbijając się o ścianki pralki – spowoduje rozbicie ugniecionego pierza. W żadnym wypadku nie wolno ponownie używać niedosuszonej kołdry! Kołdra po wysuszeniu musi być lekka i miękka.

Wskazanym jest, aby korzystać z usług specjalistycznych pralni, które rozetną tkaninę obiciową (wsypę), a następnie oczyszczą pierze przy użyciu specjalistycznych maszyn. Podczas procesu czyszczenia puchu usuną jednocześnie stare, wytarte pierze, tzw. odpad.

Kołdry puchowe prać należy z częstotliwością 1-2 razy w roku. Ewidentną wskazówką do prania jest wyczuwanie zbrylonych kulek wewnątrz kołdry, których nie da się rozbić podczas „klepania” i układania kołdry.

Pielęgnacja codzienna

Aby kołdra puchowa zachowała swoją miękkość i sprężystość należy przestrzegać kilku prostych zasad:

– nie należy na kołdrze siadać ani po niej skakać (pozwala to uniknąć zbijania się puchu),

– nie należy przykrywać kołdry ciężkimi narzutami,

– nie należy chować kołdry do szuflad, szafek ani ciasnych pojemników,

– codziennie należy kołdrę lekko wstrząsnąć, aby rozprowadzić po niej równomiernie pierze,

– wszelkie plamy należy usuwać natychmiast, najlepiej przy użyciu gąbki nasączonej wodą z mydłem.

Czy warto? 

Statystycznie przesypiamy 1/3 swojego życia. Warto zainwestować w zdrowy sen, który przyniesie wymierne korzyści w postaci zdrowia naszego i naszej rodziny. Przy odrobinie pielęgnacji, kołdra z naturalnego pierza posłuży nam przez długie lata. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w zdrowie!

Źródło: Diuna24.pl –  kołdry antyalergiczne