Pleśń czy grzyb widniejący na ścianach, sufitach i oknach to przede wszystkim coś, co oszpeca nasze pomieszczenia. Szaro-brązowe plamy są nieestetyczne i kojarzą się z brakiem czystości i zaniedbaniem. Jednakże wykwity stanowią również poważne zagrożenie dla zdrowia, a nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Ich powstawanie zazwyczaj nie wiąże się z naszym zaniedbaniem, lecz ze szczególnymi warunkami panującymi w domu, na które nawet nie zwracamy uwagi. Na szczęście grzyby i pleśń można usunąć specjalistycznymi środkami chemicznymi.

Dlaczego na ścianach powstają grzyby?

Wilgoć, umiarkowane temperatury, brak cyrkulacji powietrza – takie właśnie warunki kochają grzyby i pleśnie, niezależnie od tego, czy panują one starym czy w nowym mieszkaniu. Dodatkowo ich rozwojowi sprzyjają plastikowe bardzo szczelne okna bez wywietrzników i sztuczne wykładziny. Przyczyną powstawania grzybów może być również wilgoć powstała wskutek nieszczelnego dachu, rynien, instalacji kanalizacyjnej czy też przenikania wody z gleby, nieprawidłowo wykonane ocieplenie budynku czy nieodpowiednia eksploatacja pomieszczeń (suszenie prania w zamkniętych pomieszczeniach, nadużywanie nawilżaczy powietrza itp.).

Do miejsc o podwyższonej wilgoci łatwo przylegają różnego rodzaju mikrocząsteczki organiczne, które tworzą doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Ich zarodniki bardzo szybko produkują grzybnię, rozprzestrzeniają się i wżerają w ścianę.

Walka z grzybem: likwidacja źródła problemu i specjalistyczne środki

Walkę z grzybami i pleśnią należy rozpocząć od zlokalizowania źródła problemu oraz zlikwidowania dręczącej usterki. Przede wszystkim powinniśmy pozbyć się wilgoci z pomieszczenia, która jest głównym sprawcą pojawiających się wykwitów i może doprowadzić do ich nawrotów. Następnie należy sięgnąć po specjalistyczny środek, który zabije mikroorganizmy. Może to być np. płyn przeciw pleśni ForLux ZP13 – wystarczy spryskać nim powierzchnię, pozostawić na czas określony przez producenta i spłukać wodą. Jeżeli grzyb zaatakował ścianę, powinno się ją odmalować specjalną farbą o właściwościach grzybobójczych lub farbą hydrofobową, która ogranicza wchłanianie wilgoci.

Niemniej ważne jest zapobieganie powstawaniu pleśni i grzybów. Jak postępować, aby problem wykwitów nas nie dotyczył? Przede wszystkim regularnie wietrzyć mieszkanie – nawet zimą przez chociażby 5 minut dziennie. Pamiętać należy, że w zimę powinno się ogrzewać nawet nieużywane pomieszczenia, a na czas wyjazdu nie wyłączać kaloryferów, lecz ustawiać je na niską temperaturę, aby pokoje nie wychłodziły się. Ważne jest również odsłanianie kaloryferów, pozwalające na swobodne rozprzestrzeniało się ciepła po mieszkaniu. Dobrym nawykiem będzie rozszczelnianie okien oraz regularne przeprowadzanie przeglądów wentylacji. Pamiętajmy, że grzyby wydzielają toksyny, które mogą uczulać, powodować choroby dróg oddechowych, bóle głowy, nowotwory i szereg innych dolegliwości, dlatego tak ważne jest, by nie dopuścić do ich powstawania.

Źródło: DlaAlpinisty.pl – Środki do usuwania pleśni i grzybów