Dywan spełnia w mieszkaniu wiele ważnych funkcji. Jest bardzo ważną częścią wystroju, nadaje pomieszczeniu ciepła i przytulności. Sprawia, że przyjemnie chodzi się po podłodze i doskonale tłumi dźwięk. Wybór faktury i materiału z jakiego wykonany jest dywan zabiera dużo czasu. Kupno porządnego, wełnianego dywanu to też nie lada wydatek. Dobrze dobrany dywan dopełnia wystrój wnętrza i nadaje mu odpowiedniego charakteru. Aby jednak dywan robił dobre wrażenie ważne jest to, aby zadbać o jego wygląd.

Zadbaj o dywan, aby służył jak najdłużej

Podstawową kwestią jest odpowiednia pielęgnacja dywanu. Regularne odkurzanie uchroni dywan przed zabrudzeniami. Należy dostosować siłę z jaką dociska się szczotkę, aby uniknąć uszkodzenia runa. Mniejsze dywany powinno się raz na jakiś czas trzepać i wyprać na mokro. Można to zrobić samodzielnie, albo oddać dywan w ręce specjalistów. Dywany wełniane mogą w początkowym okresie gubić włoski. Nie jest to nic niepokojącego, taka jest ich natura. Dywan jest elementem wyposażenia wnętrza narażonym na zabrudzenia i przygniecenia. Z tego względu powinno się dużą wagę przyłożyć do jego pielęgnacji i regularnego czyszczenia.

Odpowiednia pielęgnacja wydłuża żywotność dywanów. Niemniej, czasem nie da się uniknąć zniszczeń, które są naturalnym elementem eksploatacji. Nie musie to być jednak koniec życia dywanu. Wiele ubytków i zniszczeń można naprawić. Szczególnie jeśli w grę wchodzą kwestie przycięcia i obszywania brzegów. Jeśli nie chcemy zmieniać starego dywanu na nowy, można go oddać do renowacji, która przywróci dywanowi zadowalający wygląd. Dzięki naprawie, dywan odzyska dawny blask.

Jak odświeżyć wygląd dywanu

Upływ czasu ma wpływ na wszystkie rzeczy. Starzeją się meble, sprzęty AGD i wszystko co nas otacza. Upływ czasu ma także negatywny wpływ na dywany. Strzępią się brzegi, pojawiają przetarcia i odgniecenia. Zniszczony dywan, traci swój urok. Zniszczony dywan przestaje pełnić funkcję ozdobną. Postrzępienia na brzegach nie wyglądają zachęcająco i sprawiają, że dywan wygląda na zniszczony. Na szczęście istnieje sposób, aby temu zaradzić. Jeśli dywan nadal pasuje do wnętrza, nie trzeba go wymieniać. Można naprawić. Dzięki solidnemu obszyciu dywan odzyska swój dawny blask i może służyć użytkownikom przez kolejne lata.

Warto wiedzieć, że dywany po pewnym czasie mają tendencję do strzępienia się na brzegach. Spotyka to dywany, niezależnie od ich jakości. Proces starzenia się, jest jak najbardziej normalny. Aby dywan wyglądał znów dobrze należy oddać go w ręce specjalistów, którzy obszyją strzępiące się brzegi. Dzięki temu odświeżymy wygląd dywanu i uchronimy go przed dalszymi zniszczeniami. Odświeżony dywan znów będzie ozdobą pomieszczenia.

Nad naprawą warto zastanowić się szczególnie w przypadku wełnianych dywanów, których zakup to poważniejszy wydatek. Jeśli dywan poza strzępiącymi się brzegami jest w dobrym stanie, naprawa jest możliwa, a jej rezultat sprawi, że dywan będzie wyglądał niemal jak nowy. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego dywanu, warto się zastanowić, czy nie da się naprawić starego.

Drugie życie starego dywanu

Często w domach mamy sprzęty, do których jesteśmy przywiązani, ale nie zawsze pasują do pomieszczeń. Zdarza się tak w przypadku starych dywanów. Ich wzór i jakość są zachęcające, niemniej nie zawsze wymiary dywanu dopasowane są do potrzeb użytkowników i powierzchni pomieszczeń. Nie jest to problem, który dyskwalifikuje dywan z użycia. Wręcz przeciwnie – istnieje możliwość skrócenia i obszycia brzegów dywanów, dzięki czemu można im nadać odpowiednie wymiary i wykorzystać w wystroju wnętrza.

Docięcie i nadanie nowego kształtu to szansa na drugie życie dla każdego dywanu. Dzięki temu zabiegowi można dostosować dywan do konkretnego wystroju wnętrza. Fachowo wykonane poprawki są gwarancją atrakcyjności wyglądu dywanu po renowacji. Dobrze docięty i odszyty dywan może cieszyć użytkowników przez lata. Często przy przemeblowaniach zmienia się ustawienie mebli i stary dywan przestaje pasować ze względu na wymiary. Warto w takim wypadku pomyśleć o skróceniu i obszyciu brzegów dywanu. W wielu wypadkach można uniknąć wydatku, jakim jest zakup nowego dywanu.

Źródło: Damat.pl – Pranie dywanów w Warszawie