Terakota coraz częściej gości na podłogach wszystkich pomieszczeń w domu. Nie tak dawno używana była jedynie w kuchniach i łazienkach, jednak jej walory estetyczne świetnie sprawdzają się w każdym wnętrzu. Aby prezentowała się jak najlepiej, należy odpowiednio o nią dbać i przykładać wagę do jej regularnego czyszczenia.

Terakota na ścianach i podłodze

Terakota tworzona jest z glinki, krzemionki, topników i innych surowców mineralnych, przez co łatwo mogą pojawiać się na niej zarysowania spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego też należy unikać do jej czyszczenia ostrych szczotek i silnych detergentów mogących zniszczyć jej strukturę, a zamiast tego wybierać specjalne środki do mycia podłóg. Dzięki temu, iż terakota jest mało nasiąkliwa, bardzo dobrze sprawdza się w miejscach z dużą wilgotnością, takich jak taras, łazienka, kuchnia, a także przedpokój. Może być stosowana również w domach ogrzewanych podłogowo, gdyż bardzo dobrze oddaje ciepło. Na jej powierzchni oprócz naniesionego błota i kurzu może pojawiać się także nalot z twardej wody, kamień, pleśń i tłuszcz. Wówczas płytki stają się nieatrakcyjne i tracą swój blask. Aby temu zapobiec, konieczne jest regularne usuwanie zabrudzeń i odpowiednia chemia do podłóg, która utrzyma podłogę w nieskazitelnym stanie i przywróci jej świetny wygląd.

Jak czyścić terakotę?

Zabrudzenia takie, jak kurz, piasek czy okruchy wystarczy jedynie starannie odkurzyć z powierzchni terakoty. Należy jednak uważać na to, aby nie wcierać zanieczyszczeń w płytki, gdyż mogłoby to spowodować ich uszkodzenie. W przypadku zmatowienia, pojawienia się kamienia, pleśni lub innego nalotu konieczne jest zastosowanie odpowiednich, delikatnych środków, które przeznaczone są konkretnie do czyszczenia terakoty. Dobrze dobrana chemia profesjonalna powinna być używana w towarzystwie wyłącznie delikatnych narzędzi, co pomoże uchronić kafle przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. Wybierając detergenty, które nie są dedykowane terakocie, można doprowadzić do pojawienia się licznych rys, przebarwień i przetarć, co znacznie pogarsza kondycję i estetykę podłogi.

Podczas czyszczenia terakoty nie powinno zapominać się o fugach. W nich gromadzi się bardzo duża ilość brudu, który w połączeniu z wilgocią może przerodzić się w grzyby i pleśń. Nawet najlepiej zadbane płytki nie będą dobrze prezentować się w zestawieniu z zanieczyszczonymi fugami, dlatego też i o nich należy bezwzględnie pamiętać.

Podsumowanie

Czyszczenie terakoty powinno odbywać się regularnie i przy zachowaniu pewnych zasad. Stosowane środki do mycia powinny być specjalnie przeznaczone do tego typu powierzchni. Wszelkie używane narzędzia, jak odkurzacz czy ściereczki muszą być delikatne i nie nieść za sobą ryzyka uszkodzenia płytek. Koniecznie należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta produktu i przestrzegać zasad dotyczących proporcji. Zbyt duża ilość substancji może spowodować, iż terakota straci swój piękny wygląd. Dobrze dobrane do wnętrza i profesjonalnie położone płytki zapewnią nie tylko estetyczne wrażenia, ale i są najbardziej higieniczne i łatwe w utrzymaniu. Zadbanie  ich czystość i codzienną pielęgnację nie wymaga wiele czasu, zaś daje świetny efekt końcowy.