Sofa to mebel, który przyciąga uwagę w każdym salonie – często jest najważniejszą częścią przestrzeni przeznaczonej do relaksu. Stanowi też ważny element gabinetu, pokoju dziennego czy biura. Wybierając kanapę do swojego salonu, warto zwrócić uwagę na to, aby była wygodna, ale też efektowna. Idealnym połączeniem tych dwóch parametrów jest sofa pikowana, która nadaje pomieszczeniu elegancji i niebanalnego charakteru. Ciekawe jest to, że meble pikowane pasują zarówno do wnętrz w stylu glamour, jak i do tych nawiązujących swym wystrojem do wyglądu fabryki. Można znaleźć też modele sof, które pasują do wnętrz minimalistycznych.

Sofa hrabiego Chesterfielda

Pierwsza pikowana sofa powstała na początku XIX wieku na zlecenie hrabiego Chesterfielda. Pragnął on posiadać luksusowy mebel, który podkreślałby jego rangę jako angielskiego arystokraty.  Sofa zrobiła wielkie wrażenie na odwiedzających gościach i szybko zyskała popularność – na jej wzór tworzono meble do angielskich klubów dżentelmenów.

Model Chesterfield okazał się ponadczasowym stylem tapicerskim. Do dziś w salonach meblowych, można kupić podobną, jak ta hrabiego. Najważniejsze cechy sofy Chesterfielda to:

  • masywne, wywinięte na zewnątrz podłokietniki,
  • pikowany materiał,
  • przeznaczona najczęściej dla dwóch osób,
  • nisko osadzona.

Pierwotnie materiałem, z którego był wykonany ten mebel, była czarna bądź brązowa skóra. Cała sofa była masywna i miała dodawać prestiżu osobie na niej siedzącej.

Jak zbudowane są sofy pikowane?

Sofy są komfortowymi meblami, na których wypoczywa się przyjemnie i zdrowo. Dzięki używanym w tapicerstwie wysokiej jakości materiałom wypełniającym wnętrze kanapy, takim jak pianka poliuretanowa, kręgosłup jest odpowiednio podparty. Meble tapicerowane składają się z następujących warstw:

  • solidnej, drewnianej ramy,
  • wypełnienia – najczęściej z pianki (poliuretanowej, lateksowej, memory),
  • obicia – gładkiego lub pikowanego.

Najczęściej do obicia sof pikowanych używa się skóry lub weluru. Obydwa materiały są dość drogie i niełatwe w utrzymaniu, niemniej jednak nadają meblom luksusowego charakteru. Warto o nie zadbać od początku, aby nie traciły efektownego wyglądu. Skórzane sofy pikowane występują najczęściej w czarnym i białym kolorze, rzadziej w różnych odcieniach brązu. Z kolei kanapy welurowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.

Jak dobrać sofę pikowaną do wnętrza?

Jednym z najbardziej popularnych materiałów, z których wykonuje się obicia do pikowanych sof, jest nadal skóra. Nadaje ona szyku pomieszczeniu, w którym się znajduje – bardzo często skórzane kanapy wybiera się do wyposażenia eleganckich salonów fryzjerskich lub kosmetycznych, ale też gabinetów w prywatnych firmach. W takich miejscach szczególnie polecane jest sofa 3-osobowa, która też świetnie sprawdzi się w dużym salonie w domu. Z kolei, jeśli dysponujemy niezbyt dużym pomieszczeniem, lepiej zdecydować się na sofę 2-osobową.

Skórzane meble dobrze komponują się w pomieszczeniach w stylu glamour – najlepiej postawić na czarny kolor. Sofa w stylu Chesterfield podkreśla charakter tego wnętrza. Cechuje się wyrazistym pikowaniem (w romby lub pasy) oraz ozdobnymi guzikami (można znaleźć nawet takie, które są zrobione z kryształów Swarovskiego).

Czarna skórzana pikowana sofa to też ciekawa propozycja dla mieszkania w stylu industrialnym. Należy zwrócić jednak uwagę, aby był to model w miarę prosty, w którym zamiast ozdobnych guzików, używa się drewnianych lub metalowych guzów. Tkanina użyta do obicia mebla jest specjalnie postarzana, dzięki czemu podkreśla surowy charakter wnętrza.

Z kolei białe lub pastelowe, pikowane sofy welurowe dobrze będą pasować do wnętrz minimalistycznych. Powinny być pozbawione zbędnych zdobień (pikowanie z przeszyciami, ale bez guziczków, czy pinezek), o prostych podłokietnikach.

Wybierając, odpowiednią dla siebie sofę należy pamiętać o jej przeznaczeniu – czy będzie ustawiona w przestrzeni publicznej czy w domowym zaciszu. Bogata oferta rynkowa pikowanych sof sprawia, że można znaleźć modle idealnie pasujący do każdego rodzaju wnętrza.