Po całym tygodniu ciężkiej pracy chciałbyś uciec gdzieś za miasto, żeby odpocząć od wszechobecnego zgiełku, smogu i natłoku obowiązków? Szukasz miejsca, w którym mógłbyś spędzić kilka dni z rodziną albo pobyć sam na sam ze swoimi myślami? Wybrałeś już jakąś malowniczą okolicę, może nawet kupiłeś działkę, ale co dalej? Budowa domu letniskowego chwilę potrwa, a Ty chciałbyś mieć swój azyl jak najszybciej. Idealnym wyborem będzie zakup domku mobilnego, który możesz zabrać ze sobą, gdzie tylko zapragniesz!

Podstawowe informacje o domach mobilnych

Domki mobilne, określane czasami jako domki holenderskie to domki na kółkach, które można ustawić w dowolnym miejscu działki. Dzięki swojej funkcjonalności i komfortowi użytkowania zyskują coraz większą popularność także w Polsce. Ich trwała konstrukcja oraz zastosowane innowacyjne rozwiązania budowlane sprawiają, że można w nich mieszkać przez cały rok, nie martwiąc się na przykład o dodatkowe ogrzewanie. W zależności od wykupionego projektu domki mogą liczyć nawet do 6 pomieszczeń (sypialnie, salon, aneks kuchenny, łazienka). Producenci oferują domki o powierzchni od 22 do 48m2.

Twój dom, Twój wybór

Wyposażenie wnętrza zależy od nas samych – przy zakupie domku wraz z producentem możemy ustalić kolorystykę mebli, ścian, podłóg, jak również zdecydować się na konkretny rodzaju zainstalowanego sprzętu. Dzięki temu po odbiorze i transporcie domku na miejsce można w nim praktycznie od razu zamieszkać. Na życzenie zamawiający często mają możliwość spersonalizowania projektu w zakresie m.in. wyboru liczby i wymiarów okien, umieszczenia drzwi balkonowych, czy też wyposażenia obiektu w centralną instalację gazową. Producenci domków tego typu obok gotowych rozwiązań oferują ponadto domki mobilne na miarę, dzięki czemu z pomocą specjalistów można przekuć własną wizję mobilnego domku letniskowego w rzeczywistość.

Jak transportować?

Po wybraniu projektu i odbiorze domku trzeba go jakoś przetransportować na działkę, na której zamierzasz „zaparkować” swoje nowe gniazdko. Nie należy zapominać, że domek na kółkach nie jest pojazdem, wobec tego nie podlega rejestracji. Ponadto nie może się poruszać po drogach na takich samym zasadach jak każdy inny pojazd. Do przewozu domków mobilnych niezbędny jest odpowiedni transport (gabarytowy lub ponadgabarytowy, w zależności od ciężaru) – tu najlepiej zdać się na specjalistów. Po dostarczeniu domku można usytuować go w wymarzonym miejscu na działce. Ale czy trzeba mieć na to jakieś pozwolenie?

Formalności

Budowle tego typu nie są trwale związane z gruntem, ale żeby nasz domek mobilny stanął na działce zgodnie z prawem, obowiązkowo wymagane jest zgłoszenie tego faktu w starostwie powiatowym. Dotyczy to domków o wielkości do 35 m2. Jeśli po 30 dniach nie otrzymasz sprzeciwu, śmiało możesz postawić swój domek we wskazanym w zgłoszeniu miejscu. Ponadto nie musisz być właścicielem posesji – umowa dzierżawy w tym przypadku jest w pełni wystarczająca. Jeśli wielkość domku przekracza  35 m2,  wówczas często należy postarać się o pozwolenie na budowę. Starostwa mogą w różnoraki sposób interpretować przepisy dotyczące umiejscowienia domków mobilnych, dlatego przed ich transportem i ulokowaniem najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio w odpowiednim urzędzie.

Zmiana planów

A co w przypadku, kiedy zapragniesz zmienić otoczenie podczas wypadów za miasto? Nic prostszego. Poszukaj swojego nowego wymarzonego azylu i zabierz swój domek ze sobą! Dzięki zainstalowanym kółkom zmienisz jego lokację nie tylko w obrębie jednej posesji. Równie dobrze możesz przetransportować go znad morza w góry, a potem znowu nad morze. Ogromną zaletą domków na kółkach jest ich mobilność – możesz je zabrać tam, gdzie tylko masz ochotę.

Podsumowując, domki mobilne są interesującą alternatywą dla drewnianych czy murowanych domków letniskowych, jak również przyczep kempingowych. Są nowoczesne, komfortowe, a na ich odbiór nie będziesz musiał czekać latami. Dzięki solidnej konstrukcji posłużą Ci przez lata, a zamontowane kółka sprawiają, że w każdej chwili będziesz mógł zmienić miejsce swojego wypoczynku – wystarczy tylko, że przetransportujesz domek i ustawisz go tam, gdzie zapragniesz!

Źródło: https://ecomobilehome.pl/