Waporyzacja – co to takiego

Waporyzacja jest metodą przyswajania ziół odnoszącą niezwykłą popularność na całym świecie. Dzięki swoim właściwościom waporyzacja stanowi obecnie jeden z podstawowych sposobów palenia w Stanach Zjednoczonych, powoli zyskuje również wielu zwolenników w Polsce. Na czym dokładnie polega waporyzacja i czemu tak szybko zyskała na popularności? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

Co to jest waporyzacja?

Waporyzacja jest procesem inhalacyjnym polegającym na wydychaniu pary wodnej powstałej przez podgrzanie suszu roślinnego bądź mieszanki ziół, przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego vaporyzerem. Aby waporyzacja była skuteczna, potrzebna jest odpowiednia temperatura. By uzyskać efekt waporyzacji, zioła należy podgrzać do odpowiednio wysokiej temperatury, by rozpoczęło się parowanie substancji aktywnych, nie może ona jednak przekraczać 230 oC . Powyżej tej temperatury rozpocznie się proces spalania, którego właśnie chcemy uniknąć. W wyniku temperatury susz uwalnia zawarte w sobie substancje, które wchłaniamy wraz wydzieloną w procesie podgrzania, parą wodną. Vaporyzery mogą działać na różne sposoby, lecz zawsze ich praca prowadzi do tego samego efektu. Vaporyzery, ze względu na sposób podgrzewania ziół dzielimy na trzy rodzaje:

  • kondukcyjne – podgrzewają susz przez bezpośredni jego kontakt z rozgrzaną powierzchnią.
  • konwekcyjne – wytwarzają parę z suszu poprzez podgrzanie go strumieniem gorącego powietrza.
  • hybrydowe – łączące obie te metody ogrzewanie suszu.

Zdrowie i walory smakowe

Największą korzyścią płynącą z przejścia z tradycyjnego palenia ziół na waporyzację są względy zdrowotne. Inhalując się parą, rezygnujemy tym samym z zaciągania się dymem, a więc nie przyswajamy związanych ze spalaniem substancji smolistych i innych szkodliwych dla zdrowia produktów. Waporyzacja pomaga pozbyć się również wszystkich dokuczliwych symptomów doskonale znanym palaczom, takich jak kaszel, brak czucia smaku, czy ucisk w klatce piersiowej. Korzystanie z vaporyzatorów pomoże również bardziej cieszyć się smakiem ziół. W procesie waporyzacji podgrzewany susz nie traci zawartych w nim aromatycznych terpenów, które przy klasycznym paleniu ulegają zniszczeniu.

Dyskrecja i oszczędności

Vaporyzatory są dużo bardziej dyskretne niż klasyczne palenie. Procesowi waporyzacji towarzyszy jedynie subtelny zapach, nie mający nic wspólnego zapachem dymu. Wybierając waporyzacje nie będziecie się musieli dłużej zmagać z wnikającym w ubrania, włosy, czy meble zapachem dymu, nie będziecie również zakłócać spokoju osób, którym przeszkadza dym. Waporyzacja jest także procesem ekonomicznym. W jej procesie zużywa się znacznie mniej ziół, niż w przypadku ich całkowitego spalania. W trakcie spalania duża część substancji aktywnych zawartych w ziołach ulega destrukcji. Waporyzacji nie powoduje tego efektu, dzięki czemu waporyzując zużywa się znacznie mniej ziół osiągając ten sam efekt.

Źródło: Growtent.pl – Growboxy