Marzysz o soczyście zielonym trawniku w swoim ogrodzie? Musisz się liczyć z tym, że taka trawa wymaga systematycznej pracy. W wypadku, gdy zdecydujesz się samodzielnie zadbać o podlewanie grodu, musisz się również uzbroić w duże pokłady cierpliwości. Podlewanie traw jest bowiem procesem, który nie powinien odbywać się w pośpiechu. Na szczęście zawsze możesz także sięgnąć po automatyczne zraszacze do trawy. Te popularne w ostatnich latach urządzenia odciążą Cię w domowych obowiązkach. Zastanawiasz się nad zakupem zraszacza ogrodowego? Chcesz wiedzieć, czym różni się zraszacz statyczny od rotacyjnego? Poniżej znajdziesz kilka rad, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Zraszacz statyczny – czy warto?

Utrzymanie ogrodu w dobrym stanie wymaga czasu, cierpliwości oraz dużego wysiłku. Wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy od wielu lat posiadają trawnik. Niestety panujący w Polsce klimat potrafi zaskakiwać. Niespodziewane fale letnich upałów mogą zniszczyć nawet najbardziej zadbany trawnik. Z kolei samodzielne podlewanie ogrodu jest zajęciem żmudnym, które wymaga dużego wysiłku. Dlatego, jeżeli jesteś właścicielem przydomowego trawnika, a cierpisz na chroniczny brak czasu – zraszacz ogrodowy może się okazać dla Ciebie jedynym ratunkiem. Podlewanie trawnika powinno odbywać się średnio co 2-3 dni – i to o określonych porach dnia. Dzięki zraszaczowi nie będziesz musiał o tym pamiętać. Urządzenie podleje trawnik za Ciebie. Tego typu zraszacze do trawy z reguły wykorzystywane są do nawadniania niewielkich obszarów. Jednak połączenie ze sobą kilku zraszaczy statycznych stwarza znacznie większe możliwości.

Statyczne zraszacze do trawy – cechy

Tego typu sprzęt zaliczany jest do urządzeń o krótkim zasięgu. Dlatego też najczęściej zraszacze są wybierane do ogrodów o niewielkich powierzchniach lub o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Statyczny zraszacz ogrodowy posiada dyszę, która się nie obraca. Rozwiązanie to ma jednak inne zalety. Dzięki temu z dyszy wydostaje się strumień wody o określonym kształcie i bardzo precyzyjnym zasięgu. Statyczne zraszacze do trawy pracują pod ciśnieniem ok. 1,0-4,8 bar. Większe ciśnienie mogłoby bowiem doprowadzić do powstania drobnej mgiełki wodnej. Ta z kolei nie byłaby w stanie zapewnić trawie odpowiedniego dostępu do wody. Lekkie i małe krople wody z łatwością kierowane byłyby przez wiatr może w różne strony – poza glebą. W przypadku podlewania trawników zaleca się natomiast, by woda była wpuszcza na minimum 15 cm pod powierzchnię gleby. Urządzenia te są również wyposażone w: dwuwargową uszczelkę i korek T-Plug.

Zraszacz ogrodowy statyczny – wysokość rachunków za wodę

Początkowo bardzo wiele osób, które rozważają kwestię zakupu zraszacza statycznego do trawy, obawia się, że spowoduje to nagły i niespodziewany wzrost rachunków za wodę. Tymczasem jest wręcz odwrotnie – używając zraszacza ogrodowego, można wpłynąć na obniżenie zużycia wody. Dlaczego? Podlewając trawnik ręcznie, nie jesteśmy w stanie ocenić, czy czasem nie wykorzystaliśmy za dużo wody. Zraszacz ogrodowy działa automatycznie – zgodnie z tym, jak go zaprogramujesz. Urządzenie to nigdy nie zużyje więcej wody, niż powinno. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu uznasz, że chciałbyś zmniejszyć ilość zużywanej przez niego wody – zawsze możesz wprowadzić zmiany, które pozwolą Ci na obniżenie wysokości rachunków za wodę.