Przygotowania do nowego roku szkolnego często spędzają sen z powiek rodzicom, zwłaszcza gdy mają z tym do czynienia po raz pierwszy. Zakup książek, zeszytów, przyborów szkolnych, strojów i wszystkiego, czego oczekuje szkoła i co potrzebne w domu może przyprawić o zawrót głowy. Pół biedy, jeśli listę z wyprawką dostaniemy w szkole, a nasze dzieci nie są zbyt wymagające. Kolejnym problemem może być to, gdzie to wszystko kupić; w sklepach tematycznych, dużym markecie stacjonarnym czy może zamówić przez internet? Niebagatelnym czynnikiem są też fundusze, bo może się okazać, że kwota, jaką zamierzamy wydać, przewyższa nasze możliwości. Jak wyposażyć dziecko we wszystko, czego do szkoły potrzebuje, i zachować przy tym rozsądek?

Plecak i piórnik

To dwa najważniejsze elementy na liście zakupów. Plecak powinien być przede wszystkim wygodny i dopasowany do wieku, sylwetki i potrzeb dziecka. Wszyscy wiemy, jak ciężkie są plecaki naszych uczniów i jak niekorzystny wpływ ma to na ich kręgosłupy. Dla najmłodszych najlepszym rozwiązaniem będzie tornister, czyli rodzaj teczki noszonej na plecach, która po dokładnym wyregulowaniu wszelkich pasków będzie w stanie spełnić swoje zadanie nawet przy dużym obciążeniu. Co ważne, w sztywnym tornistrze jego zawartość nie ulega zniszczeniu, pognieceniu czy połamaniu, jak to ma często miejsce w modnych, aczkolwiek miękkich plecakach z postaciami z bajek. Starsze dzieci częściej jednak wybierają plecak, a popularnym rozwiązaniem i niejako kompromisem prozdrowotnym jest plecak ze stelażem i na kółkach, by dało się go traktować jak walizkę.

Wybór piórnika może być równie skomplikowanym zadaniem. Poza oczywistym warunkiem, że piórnik ma się podobać, najważniejsze jest, żeby był pojemny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Dla najmłodszych najlepsze modele to te rozkładane, w których łatwo znajdziemy wszystkie przybory szkolne. Będą one tam miały swoje przegródki, mocowania i zapięcia pozwalające zachować porządek i uniknąć zniszczeń. Starsi gustują w saszetkach, skrzyneczkach czy metalowych pudełkach; ważne, aby były wykonane z trwałych materiałów z praktycznym i wytrzymałym zapięciem. W piórniku młodszego ucznia na pewno muszą znaleźć się ołówki, długopisy, kredki szkolne, temperówki, zakreślacze, gumki ścierające, korektory czy przybory geometryczne.

Co jeszcze znajdziemy w plecaku?

W polskiej szkole obowiązuje zmiana obuwia, tak więc buty na zmianę i worek na nie muszą także znaleźć miejsce w plecaku. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy można je zostawić w szkolnej szatni zamiast nosić codziennie. Na zajęcia z wychowania fizycznego potrzebne są koszulki, spodenki lub dresy i wygodne sportowe buty niezostawiające śladów. W szkole podstawowej wykonuje się dużo prac artystycznych, a więc maluje, koloruje i ogólnie tworzy, dlatego niezbędnym wyposażeniem będą tu wszelkie dobrej jakości przybory malarskie (jak farby plakatowe Astra, pędzle, bloki, flamastry, kleje), nożyczki, plastelina i teczki. Nie można zapomnieć o zeszytach, których wraz z kolejnymi latami w szkole potrzebuje się więcej.

Czy to wszystko konieczne?

Lista rzeczy niezbędnych wydaje się imponująca. Bywa, że z niektórych korzysta się rzadko, inne trzeba uzupełniać regularnie, gdyż albo szybko się zużywają, albo w cudowny sposób gubią się lub niszczą. Odnośnie zniszczeń warto pamiętać także o rozwiązaniach do domu, takich jak choćby podkładki na biurko. Żaden rodzic nie jest szczęśliwy widząc, jak we wrześniu pachnące nowością biurko po kilku tygodniach ma zarysowania, plamy czy odpryski, których nie da się usunąć.