Wielu rodziców musi posłać dziecko do przedszkola, aby zachować aktywność zawodową. Przebywanie dziecka w gronie rówieśników pozytywnie wpływa na jego rozwój, a w samym przedszkolu może nabyć nowych umiejętności jak porozumiewanie się w języku obcym. Obecnie można przebierać w ofertach przedszkoli, dlatego wiele osób zastanawia się czy zapisywać dziecko do przedszkola publicznego i czekać aż je przyjmą czy też od razu zapisać dziecko do przedszkola prywatnego, gdzie miejsce otrzymamy bez czekania i kilku poziomów rekrutacji.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Warto wiedzieć, że aby posłać dziecko do państwowego przedszkola wniosek trzeba złożyć już w marcu danego roku, a często jest tak, że wniosków jest zbyt wiele i miejsc w państwowych przedszkolach nie starcza dla wszystkich dzieci. Oprócz tego żeby dziecko dostało się do państwowego przedszkola prowadzona jest prawdziwa rekrutacja z przydzielaniem punktów i oceną punktową składanych wniosków. Dlatego też nie każdy ma szanse posłać dziecko do państwowego przedszkola. Ponadto wiele osób chce zapisać dziecko do przedszkola w okresie letnim, aby poszło od września, a ponieważ pominęli początek rekrutacji nie ma już na to szans. Dlatego coraz więcej osób udaje się do prywatnych placówek, gdzie też jest ograniczona ilość miejsc, ale rekrutacja prowadzona jest przez cały rok i nie trzeba składać wniosków aż z pół rocznym wyprzedzeniem.

Budynki i wyposażenie

Każde przedszkole musi spełniać ustalone przez prawo normy bezpieczeństwa czy czystości nad czym pieczę ma m.in. Sanepid. Jednak państwowe przedszkola to najczęściej placówki z wieloletnim doświadczeniem, które nie zmieniają lokalizacji. Dlatego też większość państwowych przedszkoli mieści się w centrum miasta albo w cichych dzielnicach obok centrum. Z kolei prywatne przedszkola rzadko mają lokalizację w samym centrum, co również ma swoje plusy. Obecnie w każdej dzielnicy czy części miasta można znaleźć i przedszkole państwowe i prywatne. Ale nie raz różnica w samym wyglądzie budynku jest ogromna. Ponieważ przedszkola państwowe często mieszczą się w starej zabudowie widać, że budynki swoją świetność mają za sobą. Natomiast prywatne przedszkola to wciąż nowum, a więc i budynki zaadoptowane na takie przedszkola są nowsze albo specjalnie budowane pod taką placówkę. Zdarza się też, że na prywatne przedszkole anektowany jest dom jednorodzinny z dużym ogrodem.

Samo wyposażenie przedszkoli jest porównywalne, ponieważ muszą spełniać one te same normy, ale zdarza się, że państwowe przedszkola mają większe sale czy większy teren zielony, przy czym prywatne przedszkola mogą być wyposażone w najnowsze pomoce naukowe czy zabawki, ponieważ muszą stawiać na wysoką jakość nauczania jako placówka prywatna.

Kadra przedszkolanek

Wystarczy przejść obok przedszkoli, aby zauważyć wyraźną różnicę wiekową kadry. W przedszkolach państwowych bardzo często zatrudniane są przedszkolanki w wieku 30-40 lat, a nawet starsze panie. Cechują się one doświadczeniem, ale nie oznacza to, że takie osoby są otwarte na nowe metody wychowawcze czy też mają łagodniejsze spojrzenie na dzieci. Ponadto doświadczone przedszkolanki często mają swoje przyzwyczajenia, które nie odpowiadają obecnej rzeczywistości.

Z kolei w przedszkolach prywatnych można znaleźć i przedszkolanki starsze wiekiem i młode np. zaraz po studiach. Zatem można mieć pewność, że dziecko w przedszkolu będzie miało kontakt i z osobami doświadczonymi i z młodszymi, które mogą mieć całkowicie inne metody podejścia do dziecka.

Jednakże jest jeszcze jedna ważna różnica. W przedszkolach prywatnych jest po prostu więcej przedszkolanek na grupę. Co oznacza, że dzieci są lepiej pilnowane podczas zabaw, ale też przedszkolanka może skupić uwagę na każdym dziecku z osobna.

Zajęcia lekcyjne

W państwowych przedszkolach bardzo często nauczanie języka obcego jest dodatkowo płatne, a do tego może być np. tylko raz w tygodniu. Co prawda zajęcia takie jak rytmika, korektywa czy zajęcia logopedyczne są wliczone w program nauki, ale niestety w pierwszej klasie szkoły podstawowej nie raz wyraźnie widać różnicę między poziomem nauki dzieci. W prywatnych żłobkach i przedszkolach dzieci uczą się równolegle i języka polskiego, prawidłowej wymowy i pisania literek, a potem pisania słów i czytania; z językiem obcym np. angielskim. W ten sposób nawet 3-4 letnie dzieci zaczynają mówić w dwóch językach. Ponadto często prowadzone są też zajęcia muzyczne czy nawet dzieci uczą się podstaw matematyki. Dlatego też w szkole podstawowej dzieci z prywatnego przedszkola mogą na początku radzić sobie lepiej, ponieważ z samego przedszkola wyniosły większą wiedzę.

Inspiracja: Academyinternational.pl – prywatne przedszkole