Młodzi ludzie spędzają sporą część swojego dnia w szkole. Poprzez wszystkie zajęcia, spotkania z wychowawcą, nauczycielami i rówieśnikami kształtują swój charakter. Dokonują oni wówczas wielu wyborów, w tym również zawodowych. Dobrze jest, gdy mają możliwość porozmawiania z profesjonalistą, który będzie w stanie im doradzić.

W czym pomaga doradca zawodowy?

Lista zadań, podczas realizacji których możemy szukać pomocy u doradcy zawodowego, jest długa. Jak sama nazwa wskazuje – jest on w stanie pomóc i nakierować człowieka na właściwą ścieżkę zawodową. W trakcie konsultacji można dowiedzieć się, jak szukać pracy, aby przyniosło to efekty. Doradca zawodowy wskaże, jak prawidłowo napisać list motywacyjny oraz CV. Ten specjalista przekaże również wiedzę dotyczącą zakładania własnej firmy.

Dla młodych ludzi najbardziej istotną kwestią są predyspozycje zawodowe. Doradca wskaże je po sprawdzeniu kompetencji i rozmowach z uczniami. Dobrze jest zatem, gdy w ciągu roku szkolnego przeprowadzonych jest kilka zajęć klasowych oraz indywidualne konsultacje. Młodsze dzieci uzyskają pomoc przy wyborze szkoły średniej, natomiast licealiści i uczniowie technikum mogą odnaleźć swoją dalszą ścieżkę kariery. Takie zajęcia są w stanie przekonać młodego człowieka do zmiany dotychczasowej ścieżki rozwoju i postawienia na zawód, który w przyszłości pozwoli na łatwe znalezienie pracy, samorealizację i zarabianie pieniędzy.

Pomoc w ważnych decyzjach życiowych

Szczególnie istotną wartość mają takie zajęcia w klasach maturalnych, kiedy młody człowiek podejmuje kluczowe decyzje co do własnej przyszłości. O wielu zawodach może nawet nie wiedzieć, a przez to trudno będzie mu wybrać właściwy kierunek studiów czy ścieżkę rozwoju zawodowego. Coraz więcej młodych osób zaczyna się zastanawiać, czy w ogóle podejmować studia wyższe. Doradca zawodowy może nakreślić aktualną sytuację na rynku pracy i prognozy, dotyczące zapotrzebowania na poszczególne zawody w najbliższych latach.

Tylko osoba z przygotowaniem

Oczywistym jest, że zawód ten wymaga specjalistycznej wiedzy, gdyż doradca bez wątpienia wpływa na wybory podejmowane przed podopiecznego. Nie może więc być to osoba z przypadku, nieposiadająca odpowiednich kompetencji i kwalifikacji. Aby wykonywać ten zawód kilka lat temu, należało starać się o otrzymanie licencji zawodowej. Doradca zawodowy musiał posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz skończyć studia – najlepiej pedagogiczne lub psychologię. Wymagano również nawet trzech lat stażu w przypadku starania się o zostanie doradcą II stopnia. W przypadku doradcy I stopnia wystarczyły dwa lata, a zwykłego doradcy rok. Te wymogi obecnie zostały zniesione, ale czy ktokolwiek wyobraża sobie osobę wykonującą tak odpowiedzialny zawód bez wykształcenia?

Doradca zawodowy musi stale stawiać na swój rozwój osobisty, brać udział w warsztatach i konferencjach. Musi to być osoba dobrze zorientowana na rynku pracy, posiadająca szeroką wiedzą o wszystkich zawodach. Jest znakomitym słuchaczem i można mu zaufać. Warto również wspomnieć, że mamy dziś możliwość podjęcia studiów podyplomowych w zakresie doradztwa zawodowego, które pozwolą nam się przekwalifikować lub podnieść swoje kompetencje, jeśli wykonujemy zawód związany z tą tematyką.

Czy warto zatrudnić doradcę zawodowego w szkole? Bez wątpienia. Trzeba jednak zatroszczyć się o to, by była to osoba kompetentna, która podejdzie do swoich zadań z pasją i pomoże młodym osobom odkryć ich ścieżkę życiową.

Inspirowane: wsr.edu.pl – kursy fizjoterapia