Dobry barman to naprawdę pracownik na wagę złota. Jednak należy tutaj zdawać sobie sprawę z jednej, za to bardzo istotnej kwestii. Nie każdy pracownik baru, nie każdy kto stoi po drugiej stronie lady barmańskiej jest barmanem, w żadnym wypadku. Ta opinia jest dość powszechna i naprawdę krzywdząca dla prawdziwych barmanów. Bo przecież bycie barmanem to sztuka.

To coś dużo więcej niż umiejętność nalewania i podawania piwa. To może robić każdy, bez większych kwalifikacji. Do tego, by być barmanem kwalifikacje są już jak najbardziej potrzebne. Wystarczy sam kurs barmański, jednak ponownie – ukończenie kursu barmańskiego, zwłaszcza dobrego, wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Sam taki dobry kurs barmański ma różne poziomy wtajemniczenia – od kursów dla początkujących, po kursy dla bardzo zaawansowanych. A zdecydowanie jednym z najtrudniejszych jest nauka na flair barmana.

Kim jest flair barman?

Flair to sztuka, rzemiosło. Coś, co jest marzeniem wszystkich profesjonalnych barmanów i wzorem dla tych wszystkich, którzy dopiero łączą swoje dalsze losy z karierą barmana. Flair to zabawa i niesamowity pokaz umiejętności. Flair nauka nie jest rzeczą dla wszystkich. Wielu próbuje się w tym trudnym barmańskim rzemiośle i wielu polega. Pozostali jednak, ci którzy zostaną, odnajdą w tym pasję i radość – mają szansę na osiągnięcie naprawdę spektakularnego sukcesu w zawodzie barmana. Bo flair barman to sztukmistrz. Osoba, która doskonale zna się na swoim barmańskim fachu, a jednocześnie potrafi zaskoczyć i zachwycić gości przy barze swoim niesamowitym pokazem równie niesamowitych umiejętności. Potrzeba do tego lat praktyki, naprawdę wiele samozaparcia w całym procesie nauki i olbrzymiego refleksu.

Jednak naprawdę warto jest się tego uczyć, jeśli traktuje się swój zawód jako barmana poważnie. Kogo nie wprawiają w zachwyt barmańskie sztuczki z butelkami, kieliszkami, żonglowaniem czy artystycznym przelewaniem, mieszaniem i komponowaniem drinków tak, by zachwycić jak najwięcej osób? Bo przecież sztuka flair barmaństwa to sztuka eleganckiego, ładnego i artystycznego posługiwania się sprzętem barmańskim. Z biegiem czasu każdy barman wypracowuje swój własny styl, swoją własną technikę, która daleko wykracza już poza zwykłą prezentację sprzętu barmańskiego i bezbłędnego, szybkiego sposobu posługiwania nimi. Z biegiem czasu takie pokazy zmieniają się w prawdziwie artystyczne sztuki, które można podziwiać praktycznie bez końca. Szybkie, bezbłędne ruchy, perfekcja w każdym calu, bo każde, najdrobniejsze nawet niedociągnięcie może się skończyć tym, że cała sztuka nie wyjdzie – wiele osób znajduje w obserwowaniu tego naprawdę spore upodobanie.

Czy warto brać udział w kursie na flair barmana?

Nie jest łatwo zostać flair barmanem. Nauka tej sztuki to proces długi i żmudny, który nie każdy jest w stanie ukończyć. Jednak naprawdę warto się nim zainteresować. Zwłaszcza jeśli bycie barmanem nie jest dla kogoś zajęciem tymczasowym, wakacyjną pracą, a czymś, z czym wiąże całą swoją przyszłą karierę. Bo przecież dobry barman to barman, który się dokształca, zaskakuje swoich gości i przede wszystkim – naprawdę lubi swoją pracę i w wykonywaniu niej znajduje swoje upodobanie i pasję. Taki barman jest wręcz skazany na sukces – również sukces na polu ekonomicznym. Pieniądze wydane na kurs flair potrafią się zwrócić w naprawdę ekspresowym tempie, a osoba, która nabyła tego typu umiejętności może się już nigdy nie przejmować bezrobociem.

Źródło: MSBiS.pl – Kursy barmańskie, kelnerskie i sommelierskie.