Implantologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycy. Jednak popularność implantoprotetyki stomatologicznej stale rośnie, w związku z czym zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie coraz większa liczba dentystów postanawia rozpocząć własną praktykę implantologiczną. W tym zatem miejscu pojawia się pytanie: jak zdobyć odpowiednią wiedzę, aby stać się specjalistą w dziedzinie implantologii?

 Jak zacząć przygodę z praktyką implantologiczną?

Aby zacząć codzienną praktykę opartą na leczeniu implanotologicznym, należy opanować obowiązkowe procedury chirurgiczne, które są ściśle związane z zabiegami implantoprotetycznymi. Niestety w programie studiów lekarsko-dentystycznych nie ma zajęć w ramach specjalizacji implantologicznej, dlatego niezbędne są specjalistyczne szkolenia implantologiczne, które prowadzone są w specjalistycznych ośrodkach szkoleniowych.

 Czym charakteryzuje się szkolenie implantologiczne?

Należy przede wszystkim podkreślić, że każde dobre szkolenie implantologiczne jest prowadzone przez najlepszych w tej dziedzinie specjalistów. Najczęściej obejmuje ono niezbędną część teoretyczną, pokaźną część praktyczną, zabiegi z udziałem pacjentów, a także egzamin.

 Czego można dowiedzieć się na szkoleniu?

Uczestnicy kursu (a częściej cyklu szkoleń) uczą się wielu zagadnień, w tym m.in. przygotowywania gabinetu, organizacji pracy, planowania leczenia, przeprowadzenia zabiegu, protetyki na implantach, zagadnień estetycznych i augumentacji kości. Podczas szkolenia dentyści zdobywają wiedzę anatomiczną oraz poznają sprzęt, technikę pracy i technologie. Wiedzą więc, jaka jest sekwencja preparowania  łoża zależnie od rodzaju kości, oraz jak podjąć decyzję o kategorii zabiegu. Nie da się również ukryć, że kursanci po szkoleniu będą posiadali wiedzę na temat wskazań opieki zarówno przed, jak i pooperacyjnej. Często na szkoleniu implantologicznym poruszane są również odpowiednie aspekty prawne.

Najczęściej – po szkoleniach – odbywają się również panele dyskusyjne, podczas których kursanci mogą zadawać pytania, wymieniać się własnym doświadczeniem oraz wiedzą, a także lepiej zapoznać się ze sobą.

Jak więc widać, typowe szkolenie implantologiczne obejmuje pełen zakres – od absolutnych podstaw po praktyczne wykonywanie zabiegów i budowę implantów. Z cała pewnością warto zdecydować się na szkolenie implantologiczne oraz wzięcie w nim udziału. Jest to doskonały sposób na poszerzenie własnych horyzontów, a także idealna wręcz okazja skłaniająca otworzenia własnej praktyki specjalistycznej. Szkolenie w pełni przygotowuje do świadczenia tego typu usług i nie wymaga odbywania dodatkowych praktyk. Uzyskany certyfikat jest potwierdzeniem wiedzy oraz uprawnieniem do przeprowadzania zabiegów implantologicznych.

Źródło: DSI-edu.com – Szkolenia stomatologiczne