Żyjemy w dobie kultu ciała i szczupłej sylwetki. Wielu z nas decyduje się na zajęcia w klubach fitness lub na siłowni. Nie każdy pamięta o tym, że przed podjęciem intensywnej aktywności fizycznej należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Jednak na tym nie koniec – ćwiczenia na siłowni należy wykonywać pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego. W przeciwnym wypadku trening może zakończyć się poważną kontuzją lub urazem wymagającym wielomiesięcznego leczenia i rehabilitacji.

Kontuzje, których można nabawić się na siłowni

Urazy nabyte podczas intensywnych ćwiczeń wynikają z braku elementarnej wiedzy lub nieuwagi. Najczęściej wymienianymi powodami ich nastąpienia są brak zastosowania rozgrzewki, nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń, stosowanie zbyt dużego obciążenia oraz brak koncentracji. Spośród wielu mniej lub bardziej inwazyjnych kontuzji wśród osób regularnie ćwiczących na siłowni można rozróżnić kilka najczęściej spotykanych.

  • Naciągnięcie ścięgna Achillesa – to uraz dotyczący obszaru nogi, gdzie kość piętowa łączy się z mięśniami łydki. Do naciągnięcia dochodzi przeważnie podczas gwałtownego zerwania się do biegu. Jeśli odczuwasz duży ból, pojawia się zaczerwienienie i widoczny jest wyraźny obrzęk, najprawdopodobniej nabawiłeś się właśnie tej kontuzji. Leczenie polega na unieruchomieniu nogi na okres minimum 3 tygodni. W cięższych stanach konieczne jest włożenie nogi w gips, ortezę lub specjalistyczny stabilizator.
  • Uszkodzenie łąkotki – ta kontuzja kolana powstaje wskutek zbyt dużych przeciążeń podczas ćwiczenia mięśni nóg. Przyczyną mogą być także mikrourazy rozłożone w czasie. Objawami, które na to wskazują, są ból, krwiak oraz zablokowanie kolana utrudniające poruszanie się. W zależności od rodzaju uszkodzenia stosuje się leczenie zachowawcze, zszycie łąkotki, przeszczep, implant oraz częściowe wycięcie uszkodzonego fragmentu. Niestety z siłownią pożegnamy się na kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Niezwykle ważna jest rehabilitacja, od której zależy szybkość powrotu do aktywności fizycznej.
  • Zerwanie mięśnia dwugłowego ramienia – do kontuzji może dojść w wyniku upadku, nadmiernego przeciążenia oraz częstego i powtarzalnego ruchu. Na siłowni najczęściej spotykamy się z tym urazem w sytuacji podźwignięcia sztangi bez uprzedniej rozgrzewki. Objawem jest  ostry punktowy ból, który nasila się przy ruchu ręką. Jeśli uraz jest niewielki, wystarczy okład z lodu i odpoczynek. Jeśli natomiast doszło do poważniejszych uszkodzeń mięśnia, konieczna będzie konsultacja lekarska i zalecona rehabilitacja.
  • Bóle kręgosłupa i barków – za wszelkie bóle kostno-mięśniowe odpowiedzialna jest niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń. Wskutek złej postawy i nadmiernych obciążeń dochodzi do występowania stanów zapalnych lub nawet urazów takich jak obsunięcie się albo wypadnięcie dysku. W tego typu schorzeniach pomoże nam rekonwalescencja pod okiem wyspecjalizowanego rehabilitanta.

Aby nie zakończyć drogi do wymarzonej figury i uniknąć urazów podczas treningów należy ćwiczyć rozważnie i poprawnie wykonywać ćwiczenia. Trzeba także stosować odpowiednią dietę oraz dbać o odpoczynek i regenerację mięśni i stawów.

Fizjoterapia bardzo ważna w sporcie

Coraz więcej osób podejmuje próby zwiększenia aktywności fizycznej w swoim życiu. Niestety wielu przygodę ze sportem kończy kontuzją lub urazem. Mając na uwadze fakt, że obecnie służba zdrowia boryka się z deficytem kadry medycznej, bardzo dobrym pomysłem gwarantującym zatrudnienie i stałość pracy mogą być studia na fizjoterapii i dalsza specjalizacja, np. w famach studiów podyplomowych fizjoterapia w sporcie. Podjęcie kierunku pozwoli na  poszerzenie swoich umiejętności o techniki manualne, fizykalne, psychofizyczne i inne, np. techniki tapingu sportowego. Dzięki temu fizjoterapeuta będzie mógł efektywnie wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę w pracy ze sportowcami zarówno tymi zawodowymi, jak i amatorskimi. Po zakończeniu studiów możesz otworzyć własny gabinet fizjoterapeutyczny, rozpocząć pracę np. na siłowni, w klubie sportowym lub w wybranej przez siebie placówce opieki fizjoterapeutycznej dla sportowców.

Źródło: wsr.edu.pl – studia zaoczne Warszawa