Posiadanie zwierzęcia w domu to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązek. Osoba, zajmująca się psem lub kotem musi zdawać sobie sprawę z ważnej roli, jaką pełni jako właściciel czworonoga. Najistotniejszym elementem opieki nad zwierzęciem, oczywiście poza zapewnieniem mu optymalnych warunków do życia, jest odpowiedzialne rozmnażanie. Posiadacz psa najczęściej nie prowadzi profesjonalnej hodowli, a więc powinien zastanowić się nad zabezpieczeniem zwierzęcia przed ewentualnym pojawieniem się potomstwa. Popularnym zabiegiem i bardzo dobrym zwyczajem w niekomercyjnych hodowlach staje się sterylizacja psów. Poniżej przedstawionych zostanie kilka mitów, które skutecznie odstraszają ludzi od wspomnianego zabiegu.

Przymus posiadania potomstwa

Wiele osób uważa, że suczka powinna przynajmniej raz w swoim życiu urodzić szczeniaki. Oczywiście jest to zwykły mit, niemający potwierdzenia w żadnych badaniach naukowych. Co więcej, ciąża u psów obciąża ich organizm i jest bardzo wyczerpująca. Brak profesjonalnej opieki nad czworonogiem w tym okresie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, a nawet śmiercią z wyczerpania. W trakcie psiej ciąży czasami dochodzi również do zmian hormonalnych, które niejednokrotnie prowadzą do dużo poważniejszych schorzeń. Kastracja psa jest więc rodzajem troski o pupila.

Opieka nad szczeniakami pozytywnie wpływa na suczkę

Jest to, jakże mylne przeświadczenie, wynikające z szukania podobieństwa między ludźmi a zwierzętami. Psia matka staje się bardziej agresywna w stosunku do ludzi, ze względu na to, że stanowią oni potencjalne zagrożenie dla jej młodych. Warto też podkreślić, że brak szczeniaków skutkuje też dużo większym przywiązaniem psa do właściciela. Uwarunkowania psychologiczne zwierząt znacząco odbiegają więc od ludzkich. Kastracja psa z całą pewnością sprawi, że zarówno właściciel, jak i czworonóg będą bardziej szczęśliwi.

Sterylizacja psa jest nienaturalną ingerencją człowieka i może być niebezpieczna

Oczywiście, żaden zabieg nie pozostaje neutralny dla żywego organizmu, ale wiele z nich jest niezbędnych do tego, by uratować życie lub poprawić jego komfort. W przypadku sterylizacji chodzi głównie o odpowiedzialność za przyszłość naszych czworonożnych przyjaciół. Niestety schroniska są obecnie przepełnione niechcianymi zwierzętami, które są efektem niekontrolowanego rozmnażania. Sterylizacja psów pozwala na ograniczenie tego precedensu.

Środki usypiające, które są podawane zwierzęciu, dobierane są indywidualnie do każdego psa. Sterylizacja psa przebiega w sposób bardzo mało inwazyjny i przeprowadzana jest przez wyszkolonych specjalistów z zakresu weterynarii. Bezpośrednio po operacji zwierzę pozostaje pod specjalistyczną kontrolą. Wszystkie te czynniki wpływają na bezpieczeństwo takiego zabiegu.

Kastracja spowoduje, że pies będzie bardziej ospały

Analizowany zabieg nie ma żadnego wpływu na ospałość zwierzęcia. Co więcej, po tego rodzaju ingerencji, psy stają się bardziej czujne i lepiej wykonują swoje zadania. Jest to związane przede wszystkim z brakiem zainteresowania płcią przeciwną. Sterylizacja psa sprawia, że nie biega on po okolicy w poszukiwaniu partnera do zaspokojenia swojego popędu. Dzięki temu ma się nad nim większą kontrolę, a sam czworonóg staje się bardziej przywiązany do właściciela i swojego domu.

Psy tyją po kastracji

Kastracja psa ma znaczący wpływ na gospodarkę hormonalną. Owszem, zwierzęta po tego rodzaju zabiegu mogą mieć zaburzenia metabolizmu, a w praktyce przybierać na wadze. Nie jest to jednak powszechne zjawisko i nie pozostaje niekontrolowane. Istnieje wiele specjalistycznych karm dla czworonogów po sterylizacji, które zawierają substancje wspomagające metabolizm pozwalające na kontrolę wagi zwierzęcia.

Istnieje wiele mitów na temat kastracji psów, które zazwyczaj wynikają z niewiedzy opiekunów. Najlepszym argumentem przemawiającym za kastrowaniem zwierząt są przepełnione schroniska i samotne zwierzęta, które nie mogą znaleźć domu.