Każdy rodzic, który wysyła dziecko do przedszkola, chce mieć pewność, że nad maluchem zostanie roztoczona profesjonalna opieka. Obejmuje ona również zachowanie podstawowych standardów higieny. Jedną z najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, jest czystość przedszkola, tak by dzieci przebywały w przyjaznym środowisku, uczyły się dbać o porządek i były bezpieczne.

Czystość przedszkola: dlaczego jest tak ważna?

Budynek przedszkola to miejsce, w którym dzieci spędzają często po wiele godzin dziennie, bawiąc się, jedząc czy śpiąc, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o czystość przedszkola. Chodzi tutaj zarówno o bieżące mycie i dezynfekcję toalet, stolików, zabawek i książek, jak i dbanie o czystość podłogi. Przedszkolaki często dotykają jej w czasie zabawy lub przemieszczania się, a że placówki opiekuńczo-wychowawcze bywają (zwłaszcza w okresie wiosennym i jesienno-zimowym) prawdziwą wylęgarnią zarazków, podłogi muszą być na bieżąco czyszczone z wszelkich zanieczyszczeń i patogenów. Temat ten stał się jeszcze bardziej istotny od momentu pojawienia się nowego typu koronawirusa. Placówki specjalizujące się w opiece nad dziećmi muszą teraz stosować dodatkowe procedury sanitarne.

Poza aspektami związanymi z przenoszeniem chorób, czyszczenie podłogi w przedszkolu jest niezbędne, aby zachować porządek w sali, toalecie, szatni czy kuchni. Systematyczne zamiatanie lub odkurzanie i mycie posadzki jest podstawą zapewnienia odpowiednich warunków dzieciom, rodzicom i nauczycielom oraz innym pracownikom przedszkola.

Czyszczenie podłogi w przedszkolu

Czyszczenie podłogi powinno być stałym elementem dbania o przestrzeń, w której przebywają dzieci: posadzka musi być myta każdego dnia po opuszczeniu przedszkola przez dzieci, a także po posiłkach i zajęciach, które powodują zanieczyszczenie podłogi (np. prace plastyczne związane z używaniem farb, plasteliny czy kredek). Podłoga w przedszkolnych toaletach powinna być czyszczona jeszcze częściej, gdyż zwykle to w łazienkach jest największe ryzyko kontaktu z wirusami i bakteriami.

Podłogę w przedszkolu należy zawsze czyścić pod nieobecność dzieci (np. wtedy, gdy są one na placu zabaw lub na spacerze oraz przed lub po bytności grupy w budynku), a po użyciu środka czyszczącego lub odkażającego dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Można też zastosować uniwersalny produkt czyszczący, który nadaje się zarówno do mycia podłogi, jak i czyszczenia stolików, krzesełek czy innych obiektów użytku publicznego znajdujących się w budynku i na całym terenie przedszkola (np. sprzęty na placu zabaw).

Czystość przedszkola – środki do czyszczenia podłogi

Specyfiki do czyszczenia podłogi w przedszkolu powinny wyróżniać się skutecznym, ale łagodnym działaniem: środki czyszczące nie mogą zawierać toksycznych, niebezpiecznych substancji, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu dzieci. Do mycia podłóg poleca się środki czyszczące i odkażające w koncentracie lub w gotowym do zastosowania płynie bądź żelu. Oprócz samego środka do czyszczenia potrzebne są narzędzia takie jak mopy, ścierki oraz rękawiczki ochronne do rąk. Przydają się zwłaszcza w przypadku zastosowania środków dezynfekujących do podłogi – mogą one mieć działanie wysuszające i podrażniające skórę przy częstym jej kontakcie ze specyfikiem.

źródło: magazynczystosci.com – sklep z chemią do czyszczenia