Makijaż permanentny może być doskonałym sposobem na długotrwałe dopełnienie kobiecej urody i oszczędność czasu podczas porannych przygotowań do wyjścia. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy Twoja decyzja nie była trafiona, bądź też popadłaś w ręce niedoświadczonej lingeristki i nie jesteś do końca zadowolona z efektu? Niestety – lub stety – efekty tatuażu kosmetycznego mogą utrzymać się nawet 2-3 lata. Na forach urodowych znaleźć można wiele porad dotyczących domowych sposobów na rozjaśnienie pigmentu. jednak zabawa w chemika w domowym zaciszu może nie wyjść na dobre. Nie musisz od razu decydować się na usuwanie źle wykonanego makijażu permanentnego brwi – możesz rozważyć jego korektę. Jest to bardziej skomplikowane niż wykonanie go od początku, więc lepiej poświęcić trochę czasu na znalezienie renomowanego salonu, który podejmie się tego zadania.

Jak usunąć makijaż permanentny i na co zwrócić uwagę? 

Jeśli zdecydowałaś już, że wolisz usunąć nieudany makijaż niż go korygować, możesz wybrać zabieg laserem bądź skorzystać ze specjalistycznego preparatu. Każdy z tych sposobów ma swoich przeciwników i zwolenników a ich skuteczność zależy od kilku czynników jak odcień skóry i jej indywidualne predyspozycje oraz głębokość i kolor barwnika użytego do wykonania tatuażu kosmetycznego. Kolory takie jak czerwony, pomarańczowy, żółty czy zielony są trudniejsze do wywabienia niż czarny czy granatowy i cały proces może przedłużyć się nawet do kilkunastu tygodni. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą w gabinecie medycyny estetycznej, który pomoże dobrać skuteczną i, co najważniejsze, bezpieczną metodę.

Peelingi i dermabrazja

Istnieje możliwość usunięcia niechcianego tatuażu kosmetycznego za pomocą głębokiego złuszczania skóry. Nie jest to często wybierana metoda ze względu na fakt, iż jest dosyć bolesna i wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań w postaci nieestetycznych przebarwień a nawet blizn.

Specjalistyczne kremy wybielające

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z danego salonu, dokładnie sprawdź jego standard. Zasięgnij dodatkowej porady doświadczonych lingeristek, zapoznaj się z certyfikatami, atestami i wszelkimi informacjami odnoszącymi się do skuteczności stosowanego specyfiku potwierdzonej testami klinicznymi.

Zadaniem preparatu jest zmiękczenie barwnika. Nanoszony jest on na górne warstwy naskórka i absorbowany przez komórki, w których znajduje się pigment. Do osiągnięcia zadowalających efektów niezbędne jest wykonanie kilku zabiegów – z każdym kolejnym barwnik stopniowo się kumuluje i pod postacią strupków wydostaje się na powierzchnię skóry wraz z preparatem.

Usuwanie makijażu permanentnego przy pomocy lasera

Jest to najczęściej wybierana metoda usuwania niechcianego makijażu permanentnego charakteryzująca się wysoką skutecznością. Istnieje lista przeciwwskazań do wykonania takiego zabiegu, np. ciąża, cukrzyca, wirus HIV, choroby skóry czy chemioterapia, dlatego zawsze jest on poprzedzony dokładnym wywiadem dotyczącym stanu zdrowia pacjentki. Zabieg usunięcia makijażu jest przeprowadzany w klinice medycyny estetycznej przy pomocy lasera Q-Switch a jego cena zależy od powierzchni, z której usuwany jest barwnik.

Cay proces opiera się na rozbijaniu barwnika na drobne cząsteczki i usuwaniu go z głębokich powierzchni skóry przy pomocy światła laserowego. Rozbity pigment zostaje pochłonięty przez wędrujące tkanki zwane makrofagami i przeniesiony do powierzchni naskórka. Zabiegi wykonywane są w kilkutygodniowych odstępach czasu. Dobre gabinety medycyny estetycznej oferują również usuwanie makijażu oczu, co wymaga dodatkowo odpowiedniego zaświadczenia od okulisty.