Właściciele smartfonów najczęściej zmagają się z usterkami, takimi jak pęknięty ekran, niedziałający mikrofon czy uszkodzony port ładowania. W serwisie telefonów nie brak również aparatów, które uległy całkowitemu zalaniu. Zazwyczaj są to awarie, które można naprawić w szybki i niedrogi sposób. Jeżeli jednak cena usługi jest porównywalna z wartością nowego telefonu, lepiej będzie zdecydować się na zakup innego aparatu w sklepie internetowym, w salonie stacjonarnym lub w komisie gsm.

Pęknięty ekran

Wystarczy chwila nieuwagi, aby telefon wyślizgnął się z dłoni, upadając na chodnik lub twardą podłogę. Najczęściej konsekwencją takiego zdarzenia jest uszkodzenie ekranu aparatu. Choć nowoczesne modele oferowane w komisach telefonów są coraz częściej wyposażone w szkło o podwyższonej wytrzymałości, nie chroni ono skutecznie przed skutkami upadków. Koszt naprawy telefonów z pękniętym ekranem waha się od kilkudziesięciu do nawet 2000 zł. Aby zwiększyć odporność naszego smartfona, możemy zdecydować się na założenie szkła hartowanego na jego wyświetlacz. Tego typu usługa, powszechnie oferowana w komisie gsm, nie powinna być droższa niż 50 zł.

Zalanie lub utopienie telefonu

Smartfon towarzyszy nam w wielu codziennych czynnościach – w kuchni, w ogrodzie czy na basenie. W związku z tym nie brak też wypadków, podczas których telefon wpadnie do wanny czy zostanie przypadkowo wyprany w kieszeni naszych spodni. Na szczęście serwis telefonów jest w stanie poradzić sobie również z taką awarią. Jego pracownicy, korzystając z odpowiednich narzędzi i wiedzy, są w stanie osuszyć lub wymienić uszkodzone podzespoły i ponownie uruchomić nasz aparat. Jeśli zdarzy nam się zalać lub utopić smartfona, pamiętajmy przede wszystkim o jak najszybszym wyjęciu baterii i karty SIM oraz delikatnym osuszeniu urządzenia, zanim oddamy je do naprawy.

Brak ładowania

Nowoczesne smartfony, w szczególności modele wyposażone w duży ekran i wiele zaawansowanych aplikacji, narażone są na stosunkowo szybkie rozładowywanie się baterii. Jej codzienne ładowanie w krótkim czasie może spowodować uszkodzenie gniazda ładowania. Zwykle winę ponoszą sami użytkownicy, którzy korzystają z ładującego się aparatu, szarpiąc i naprężając kabel. Usterki tego elementu dotyczą każdego rodzaju ładowarek, niezależnie od typu portu. W komisach telefonów, oferujących również ich naprawy, możemy zlecić wymianę uszkodzonego gniazda. Niestety czasami konieczna może okazać się wymiana całej płyty głównej, której koszt zakupu może przekraczać cenę aparatu.

Skrócona żywotność baterii

Użytkownicy, którzy na co dzień korzystają ze smartfona przynajmniej przez kilka godzin, dość często skarżą się na skróconą żywotność baterii. Rozwiązaniem problemu niedomagającego ogniwa jest jego wymiana na nowy egzemplarz. W większości przypadków wiąże się ona z koniecznością zerwania plomby, stąd – aby nie utracić gwarancji producenta – założenie nowej baterii warto zlecić autoryzowanemu serwisowi. By wyeliminować konieczność zakupu nowego akumulatora, nie należy doprowadzać do jego całkowitego rozładowywania, ograniczyć ekspozycję na skrajne temperatury oraz unikać całonocnego ładowania telefonu.

Niesprawny mikrofon

Kolejną popularną usterką smartfonów jest nieprawidłowe działanie mikrofonu. Awaria tego podzespołu najczęściej jest spowodowana jego zalaniem, upadkiem lub naturalnym zużyciem. Na szczęście jest to problem dość łatwy do naprawienia. Specjalista z serwisu telefonów bez trudu wymieni mikrofon na nowy egzemplarz, wydłużając ogólny czas eksploatacji naszego aparatu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy posiadamy stary lub nietypowy model, który może generować trudności w zdobyciu niezbędnych podzespołów.

Intensywnie i regularnie użytkowane smartfony dość często ulegają awariom. Naprawa telefonów zazwyczaj dotyczy uszkodzonego ekranu, nieładującej się baterii czy zalanych podzespołów. Jeśli jednak koszt naprawy przewyższa wartość samego urządzenia, prawdopodobnie lepiej będzie zdecydować się na zakup nowego modelu w komisie gsm lub salonie komórkowym.