By broń służyła długo i bezproblemowo, należy bardzo dokładnie ją pielęgnować. Na rynku dostępna jest cała gamma preparatów, które w większym lub mniejszym stopniu zabezpieczają sprzęt przed szkodliwymi czynnikami. Jednym z nich, najbardziej uniwersalnym i bardzo skutecznym jest olej silikonowy, który powinien być na wyposażeniu każdego entuzjasty strzelectwa, ale nie tylko. Produkt ten, dzięki swojej wszechstronności, przyda się do zakonserwowania tworzyw sztucznych, przedłużenia ich żywotności i zwiększenia sprawności nie tylko elementów broni, ale też części roweru czy samochodu.

Czym jest olej silikonowy i jak działa?

Wszelkiego rodzaju olejki i smary służą temu, by zabezpieczyć i zakonserwować wybrane elementy wyposażenia przed różnymi szkodliwymi czynnikami. Olej silikonowy sprawia, że miejsca styku poszczególnych elementów nie ścierają się zbyt szybko, a cała zakonserwowana powierzchnia zostaje powleczona supercienką powłoką hydrofobową, która skutecznie chroni przed negatywnym działaniem wody. Preparat ten nadaje się do metalu, zwiększając jego odporność na korozję, do gumy, zmniejszając ryzyko pęknięcia, ale również do tworzyw sztucznych i drewna, nadając częściom elastyczność. Oprócz tego znakomicie czyści powierzchnie i nadaje im połysk. Zaletą jest tu też zdecydowanie zapach, który, choć wyczuwalny, nie jest nieprzyjemny i nie utrudnia procesu.

Omawiany produkt najczęściej występuje w formie sprayu. Sprawia to, że bezproblemowo można go rozprowadzić w każdym, nawet trudno dostępnym miejscu. Może posłużyć na przykład do konserwacji uszczelek, ruchomych części w replice oraz do smarowania magazynku lub kapsuł CO2.

Jak z niego korzystać?

Sposób użycia olejku silikonowego jest niezwykle prosty. Na początku należy dokładnie wstrząsnąć puszką, a później nałożyć niewielką ilość preparatu na szmatkę i wcierać w zewnętrzne elementy broni. Do komory sprężania wystarczy zaaplikować i rozprowadzić małą kroplę olejku. Ważne, by nie nakładać zbyt dużo olejku, gdyż może to doprowadzić do niepożądanych efektów. Do każdego produktu dołączona jest specjalna rurka, która ułatwia stosowanie w trudno dostępnych miejscach. Na każdym opakowaniu znajduje się instrukcja obsługi. Ważne, by broń konserwować regularnie i wykonywać standardowe czyszczenie po każdym użytkowaniu.

Ile kosztuje?

Tego typu środki charakteryzują się znakomitą wydajnością za niewielką cenę. Jedna kropla wystarczy, by zabezpieczyć kilka centymetrów kwadratowych powierzchni. Puszkę zawierająca 100ml dobrego olejku silikonowego można kupić już za 15 złotych. Ze względu na to, że podczas procesu konserwacji zużywa się znikomą ilość preparatu, taka pojemność starczy na naprawdę długi czas. Jeśli jednak ta kwota dalej nie jest satysfakcjonująca, nic nie stoi na przeszkodzie, by nabyć malutkie buteleczki o pojemności kilkunastu mililitrów już za kilka złotych.

Gdzie kupić?

Produkt ten jest ogólnodostępny w większości sklepów branżowych związanych z motoryzacją, elektroniką i militariami, ale bardzo często dobrej jakości produkty w niezłej cenie można odnaleźć w sklepach sieciowych i supermarketach. Do tego warto pamiętać o stronach internetowych i aukcjach, gdzie również znajdą się nie lada okazje.

Jak widać, olejek silikonowy to zdecydowanie jedna z najlepszych opcji do prawidłowego i skutecznego czyszczenia broni. Mnogość zalet preparatu i łatwość użytkowania sprawia, że jego obecność w wyposażeniu każdego pasjonata, mniej lub bardziej doświadczonego, staje się niemalże obowiązkowa.