Żeglarstwo staje się w Polsce coraz popularniejszym hobby, mimo iż jest ono dość kosztowne i wymaga gruntownego przygotowania. Jednym z najdroższych elementów tego sportu jest rzecz jasna sam jacht. Ceny tego typu łódek są porównywalne do luksusowych aut, lecz i tak nie odstrasza to miłośników żeglugi. Jeżeli należysz do tego grona, z pewnością zastanawiałeś się,  jaki rodzaj sprzętu powinien znaleźć się na wspomnianym jachcie. To szerokie zagadnienie. Rodzaj wyposażenia jest zależny od tego, jak wielkie są nasze żeglarskie ambicje. Niemniej jednak kilka elementów wspomnianego wyposażenia powinno się znaleźć zarówno na jachcie amatora, jak i profesjonalisty – a jest to, chociażby toaleta ekologiczna turystyczna lub lodówka kompresorowa, czyli sprzęty, które pozwolą na spokojny i komfortowy wypoczynek.

Toaleta ekologiczna – dlaczego powinna znajdować się na każdym statku?

Jednym z podstawowych elementów znajdujących się na jachcie jest bez wątpienia turystyczna toaleta. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które z pewnością przyda się zarówno na krótkiej, jak i długiej podróży wodnej. Tego typu toaleta ekologiczna turystyczna na ogół składa się z dwóch zbiorników. W jednym z nich znajduje się czysta woda, która służy do spłukiwania – przeważnie jest to zbiornik znajdujący się u góry. Z kolei drugi pojemnik służy do gromadzenia nieczystości. Urządzenie to składa się zazwyczaj tylko z dwóch pojemników, z czego  ten drugi jest większy i posiada wskaźnik napełnienia. Dzięki niemu żeglarz może odpowiednio wcześnie zorientować się, kiedy należy wypróżnić pojemnik. Toaleta ekologiczna turystyczna to absolutnie niezbędne urządzenie – sprawia  ona, że do wody (jeziora, morza lub oceanu) nie dostaję się żadne zanieczyszczenia. Pamiętać należy, że korzystanie z takiej toalety jest trochę bardziej skomplikowane – działa ona na innych zasadach niż wszystkie toalety domowe. Na ogół posiada mniejszą muszlę klozetową, co oznacza, że fekalia znajdujące się toalecie ekologicznej turystycznej muszą być regularnie wypompowywane. Nie powinno się do niej wrzucać artykułów higienicznych czy odpadów.

Lodówka kompresorowa – niezbędny gadżet każdego żeglarza

Jednym z głównych sprzętów,  który powinien się na znaleźć na jachcie, jest lodówka.  Zapewnia ona naszym potrawom świeżość. To niezwykle ważne podczas długich wypraw z dala od cywilizacji. Lodówka kompresorowa, choć do najtańszych nie należy, zdecydowanie jest najlepszym wyborem z tej kategorii. Działa ona na tych samych zasadach, co wszystkie domowe lodówki – jej kompresor pracuje parę minut, a później się wyłącza. Dzięki takiemu schematowi działania żeglarz może oszczędzić mnóstwo prądu. Lodówka kompresorowa to dobre rozwiązanie dla osób, na których statkach zamontowany jest panel słoneczny – sprawi on, że lodówka będzie stale zasilana. W nocy bowiem korzystać będzie już akumulatora, co gwarantuje naszemu prowiantowi stałą świeżość. Zapewni ona także poczucie komfortu w długiej podróży – jakże pysznie smakuje przecież lodowata lemoniada, gdzieś na środku morza w upalny dzień!

Weź pod uwagę swoje preferencje i plan podróży

To, jakie urządzenia i gadżety znajdą się na statku, jest ściśle zależne od rejonu, w którym będzie pływał żeglarz. Oczywiście oprócz toalety ekologicznej turystycznej oraz lodówki kompresorowej niezbędne są także gadżety codziennego użytku, akcesoria kuchenne i narzędzia, takie jak: nawigacja, gaśnice, kompas czy koła ratunkowe. Warto pamiętać o każdej z tych rzeczy przed wypłynięciem w daleką wędrówkę.

Źródło: Camp-Plus.pl