Prowadzenie biznesu w branży transportowej uzależnione jest od wielu czynników, do których należą przede wszystkim uwarunkowania prawne oraz sytuacja na drogach. Przewoźnicy decydujący się na transport międzynarodowy wiedzą, że czas między załadunkiem i rozładunkiem nie zawsze będzie zgodny z ustaleniami. W tym przypadku duże znaczenie mają utrudnienia, jakie napotkać można w trakcie przejazdu między krajami Europy. Jak kształtuje się obecna sytuacja na drogach starego kontynentu?

Bieżące utrudnienia na drogach

Kierowcy i przewoźnicy w ostatnim czasie z niepokojem spoglądają na sytuację drogową we Francji. Pokłosie protestów, które rozpoczęły się tam w listopadzie 2018 roku nadal dotyka przejeżdżające tamtędy pojazdy. Mieszkańcy Francji swoje protesty rozpoczęli od akcji „żółtych kamizelek”, sprzeciwiając się rosnącym kosztom życia, a także elitom rządzącym w kraju. Jedną z przeprowadzanych akcji było blokowanie strategicznych dróg przejazdowych, przez co międzynarodowi kierowcy zmuszeni zostali do tkwienia w wielogodzinnych korkach. Francja boryka się także z długoterminowym problemem imigrantów. Kierowcy szczególnie niechętnie podejmują się przejazdu w okolicach miejscowości Calais, gdzie niemal zbrodnicza działalność imigrantów jest najbardziej odczuwalna. Mimo niezainteresowania tą sytuacją przez media pod koła pojazdów transportowych nadal rzucane są przeszkody, a imigranci próbują wkraść się do samochodów ciężarowych. W przypadku utrudnień na drogach nie wolno zapominać także o regularnych remontach. Pojazdy kierowane na zachód Niemiec drogą A20 mogą natknąć się na kilka miejsc, w których występują roboty drogowe. Podobna sytuacja ma miejsce na drogach A11, A10 i A9, gdzie kierowcy także mogą spotkać się z utrudnieniami z powodu remontów. Trzeba również zdawać sobie sprawę ze zmiennych warunków atmosferycznych – opady śniegu i oblodzenia mogą skutecznie utrudniać pracę kierowców.

Aktualne informacje o stanie dróg

Zmieniająca się w każdej minucie sytuacja na drodze możliwa jest do przewidzenia dzięki nowoczesnej technologii. Nowoczesna platforma WEBFLEET zyskuje sobie coraz większe uznanie firm transportowych. Oprogramowanie współpracuje z mapami TomTom oraz Google Maps. Pozwala to na otrzymywanie zawsze aktualnych informacji o sytuacji na drogach, a przez to – wyznaczenie alternatywnych tras i szybsze dotarcie do klienta. To oczywiście nie wszystkie możliwości, jakie oferuje nam platforma. Umożliwia ona zbieranie danych na temat trasy i czasu przejazdu czy danych z tachografu. Na tej podstawie automatycznie generowane są raporty umożliwiające nadzór pracy kierowców w czasie, poszukiwanie rozwiązań, które zwiększą wydajność ich pracy.

Na niestabilną sytuację na drogach europejskich składa się wiele czynników, które zmieniają się wraz z decyzjami podejmowanymi przez rządzących. To właśnie oni w największej mierze mają wpływ na pojawiające się utrudnienia, które coraz częściej spowodowane są przez protesty lokalnych mieszkańców. Polska jest jednym z krajów o największym znaczeniu dla międzynarodowego przewozu towarów, stąd firmy transportowe na bieżąco powinny śledzić bieżącą sytuację na drogach. Sporym ułatwieniem w tym zakresie jest wykorzystywanie platformy WEBFLEET, integrującej działania kierowcy z zarządzaniem w biurze przewoźnika. Dzięki oprogramowaniu możliwe jest nie tylko uniknięcie utrudnień i skrócenie czasu przejazdu, lecz także dbanie o bezpieczeństwo kierowcy.

Inspirowane: telematics.tomtom.com – tachograf cyfrowy