Branża transportowa rozwija się bardzo dynamicznie a dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i nowoczesnym technologiom możliwe jest usprawnienie całego procesu i zaoszczędzenie nie tylko czasu, jak i również pieniędzy. Transport multimodalny, łączący co najmniej dwa lub więcej środków transportu i zakładający przewożenie towaru w ramach jednej jednostki ładunkowej jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, ale z roku na rok zyskuje na popularności. Co warto wiedzieć o tym typie transportu i jakie płyną korzyści z jego wyboru?

Czym charakteryzuje się transport multimodalny?

Transport multimodalny obejmuje minimum dwa różne środki transportu z dostępnych dróg – lądowej, wodnej lub powietrznej. Transport lądowy to przede wszystkim przewóz ciężarówkami zbudowanymi z ciągnika siodłowego i naczepy kontenerowej. Jest to najbardziej powszechny, najwygodniejszy i stosunkowo tani środek transportu, spełniający swoją rolę zwłaszcza na krótkich dystansach. Transport kolejowy odbywa się przy użyciu specjalnie dostosowanych wagonów – kontenerów bądź wagonów – platform. Jest to szybszy sposób transportu, niż ten drogowy, ale jeśli mamy wyjątkowe wymagania co do czasu przewozu, warto zainteresować się skorzystaniem z ekspresowych pociągów towarowych. Tego typu pociągi są zdecydowanie najszybsze, a dzięki modernizacji infrastruktury kolejowej dawnego Jedwabnego Szlaku, wymiana handlowa zwłaszcza z Bliskim i Dalekim Wschodem przebiega o wiele szybciej i prościej.

Transport drogą wodną jest z kolei najwolniejszym sposobem przewozu towarów, ale jednocześnie jest to najtańsze dostępne rozwiązanie. Transport morski odbywa się przy użyciu specjalnie dostosowanych do tego typu podróży statków – kontenerowców, a w żegludze śródlądowej wykorzystywane są do tego celu barki. Statkiem można przewieźć dowolny towar, lecz to rozwiązanie jest najbardziej korzystne w przypadku ładunków wielkogabarytowych.

Korzyści płynące z wyboru transportu multimodalnego

Transport multimodalny jest nowoczesnym rozwiązaniem, który pozwala na optymalizację wydatków i wyjątkową elastyczność. Wybór spośród wielu środków transportu umożliwia dostosowanie całego procesu do naszych indywidualnych potrzeb a zastosowanie zunifikowanej jednostki ładunkowej w postaci  stalowych kontenerów pozwala na dodatkowe zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Brak konieczności przeładunku przy zmianie środka transportu oznacza, że nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób do obsługi całego procesu, co przekłada się na wyraźne oszczędności.

Przewożenie towarów w kontenerze zapewnia bezpieczeństwo całego ładunku i umożliwia transport nietypowych produktów, jak np. wielkogabarytowych bądź licznych i drobnych. Coraz szerszy rynek handlowy wymógł produkcję specjalnie dostosowanych kontenerów do rodzaju przewożonego towaru, tym samym powstały między innymi kontenery – chłodnie, służące do przewozu przede wszystkim świeżej i szybko psującej się żywności.

Ten typ transportu zakłada przewóz od punktu odbioru do punktu dostawy bazując na jednej umowie z jedną firmą przewozową. Jest to zdecydowanie ułatwienie dla klientów, ponieważ cała odpowiedzialność za proces transportu spoczywa na firmie spedycyjnej. Za organizację przewozu w tym typie transportu odpowiada Operator Transportu Multimodalnego, który dopełnia również wszelkich formalności i reaguje na bieżące problemy. Skorzystanie z usług firmy zewnętrznej to same korzyści dla zlecającego przewóz – nie musimy analizować, podejmować decyzji i kontrolować całego procesu, a praktyczne doświadczenie i bogata wiedza specjalistów pozwoli na dobór rozwiązań odpowiednich do naszych indywidualnych potrzeb.

Transport multimodalny pozwala na wypośrodkowanie wszystkich naszych wymagań, oferując optymalne rozwiązania dostosowane do założonego budżetu. Firma spedycyjna poza organizacją całego transportu, zweryfikuje również i zadba o kwestie formalne – konieczne opłaty cła, podatku bądź dokumenty potwierdzające pochodzenie danego towaru.